Produkty · Ołów · Wyroby pochodne · Ołów i stopy ołowiu

Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne

wyrób pochodny Wyrób pochodny (tlenki ołowiu, akumulatory kwasowo-ołowiowe – wyroby zawierające ołów) – nie wyrób z ołowiu działu 78 CN; zakłady i handel klasy podaje się osobno, bez łączenia z tonami ołowiu.

Masa wyrobu Wyrób zawierający ołów – akumulatory kwasowo-ołowiowe: tony handlu to masa akumulatorów (także obudów i elektrolitu), nie zawartość ołowiu; nie porównuje się ich z tonami ołowiu ani nie dodaje do nich.

Wyrób zawierający ołów (pochodny): akumulatory kwasowo-ołowiowe inne niż rozruchowe – m.in. trakcyjne (wózki, pojazdy elektryczne), stacjonarne (zasilanie rezerwowe, magazynowanie energii) i inne; z elektrolitem ciekłym (8507 20 20) i pozostałe (8507 20 80). Masa handlu to masa akumulatorów, a nie ołowiu – poza sumą handlu wyrobów z ołowiu; ilość PRODCOM nie jest masą. Bez akumulatorów zużytych (złom).

Metal
Ołów
CN
8507 20 20 8507 20 80
PRODCOM
27.20.22.31 27.20.22.41

Liczby kluczowe klasy, 2025

Przywóz spoza UE, 2025 302 tys. t 979 mln EUR
Wywóz poza UE, 2025 205 tys. t 887 mln EUR
Przywóz wewnątrz UE, 2025 491 tys. t 1,74 mld EUR przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 520 tys. t
Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025 – 1,35 mld EUR brak liczby (luka, nie zero)
Zakłady i państwa 2 zakł. państwa: 1 zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025 – klasa poza sumą handlu metalu – bez rangi

z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 302 tys. t (979 mln EUR), a wywóz poza UE – 205 tys. t (887 mln EUR); saldo masy: −96,3 tys. t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 491 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Chiny (35,1%), Wietnam (26,1%) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (9,2%). Główni odbiorcy spoza UE: Stany Zjednoczone (18,1%), Wielka Brytania (15,9%) i Turcja (6,2%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +14,7%, a wywozu – o +6,7%. Wartość produkcji sprzedanej UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.22.31, 27.20.22.41) w 2025 r.: 1,35 mld EUR; ilość – poufna lub niedostępna.

Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON

Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować

Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

Rysunek 1. Handel UE-27 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne spoza UE · tony masy wyrobu · skala liniowa
Handel UE-27 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne – spoza UE, tony masy wyrobu Handel spoza UE (tony masy wyrobu): przywóz 136 tys. t w 2005 i 302 tys. t w 2025; wywóz 114 tys. t w 2005 i 205 tys. t w 2025. 0 100 tys. 200 tys. 300 tys. 400 tys. 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2026* wywóz poza UE, 2005: 114 tys. twywóz poza UE, 2006: 114 tys. twywóz poza UE, 2007: 122 tys. twywóz poza UE, 2008: 120 tys. twywóz poza UE, 2009: 132 tys. twywóz poza UE, 2010: 139 tys. twywóz poza UE, 2011: 153 tys. twywóz poza UE, 2012: 159 tys. twywóz poza UE, 2013: 172 tys. twywóz poza UE, 2014: 179 tys. twywóz poza UE, 2015: 192 tys. twywóz poza UE, 2016: 195 tys. twywóz poza UE, 2017: 220 tys. twywóz poza UE, 2018: 272 tys. twywóz poza UE, 2019: 306 tys. twywóz poza UE, 2020: 309 tys. twywóz poza UE, 2021: 325 tys. twywóz poza UE, 2022: 246 tys. twywóz poza UE, 2023: 221 tys. twywóz poza UE, 2024: 215 tys. twywóz poza UE, 2025: 205 tys. twywóz poza UE, 2026-01/2026-08: 135 tys. t przywóz spoza UE, 2005: 136 tys. tprzywóz spoza UE, 2006: 137 tys. tprzywóz spoza UE, 2007: 161 tys. tprzywóz spoza UE, 2008: 156 tys. tprzywóz spoza UE, 2009: 127 tys. tprzywóz spoza UE, 2010: 153 tys. tprzywóz spoza UE, 2011: 169 tys. tprzywóz spoza UE, 2012: 182 tys. tprzywóz spoza UE, 2013: 219 tys. tprzywóz spoza UE, 2014: 260 tys. tprzywóz spoza UE, 2015: 263 tys. tprzywóz spoza UE, 2016: 270 tys. tprzywóz spoza UE, 2017: 286 tys. tprzywóz spoza UE, 2018: 318 tys. tprzywóz spoza UE, 2019: 343 tys. tprzywóz spoza UE, 2020: 321 tys. tprzywóz spoza UE, 2021: 394 tys. tprzywóz spoza UE, 2022: 327 tys. tprzywóz spoza UE, 2023: 265 tys. tprzywóz spoza UE, 2024: 294 tys. tprzywóz spoza UE, 2025: 302 tys. tprzywóz spoza UE, 2026-01/2026-08: 212 tys. t

przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)

Dane rysunku (tabela)
Handel UE-27 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne – spoza UE, tony masy wyrobu
Rokprzywóz spoza UEwywóz poza UE Saldo
2005 135 860114 425 −21 434
2006 137 283113 987 −23 295
2007 160 569121 955 −38 614
2008 155 568119 503 −36 065
2009 126 772132 287 5 515
2010 152 560139 434 −13 126
2011 168 550152 985 −15 566
2012 181 678158 868 −22 809
2013 218 698171 634 −47 063
2014 260 001179 166 −80 834
2015 262 948192 429 −70 519
2016 270 318195 497 −74 821
2017 286 491219 573 −66 918
2018 317 716271 996 −45 720
2019 342 674305 809 −36 865
2020 321 100308 601 −12 499
2021 393 794324 756 −69 038
2022 326 511245 553 −80 958
2023 264 672220 987 −43 685
2024 293 785215 495 −78 290
2025 301 689205 373 −96 316
2026 2026-01/2026-08 211 744135 361 −76 383

tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.

Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.22.31, 27.20.22.41) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

Rysunek 2. Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2005–2025 ogniw
Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2005–2025 Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM 27.20.22.31, 27.20.22.41): 21,3 mln ogniw w 2019, – w 2025. 0 5 mln 10 mln 15 mln 20 mln 25 mln 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025 2005: luka– 2006: luka– 2007: luka– 2008: luka– 2009: luka– 2010: luka– 2011: luka– 2012: luka– 2013: luka– 2014: luka– 2015: luka– 2016: luka– 2017: luka– 2018: luka– 2019: 21,3 mln ogniw (szacunek Eurostatu (E)) 2020: 17,2 mln ogniw (szacunek Eurostatu (E)) 2021: 19,2 mln ogniw (szacunek Eurostatu (E); wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2022: 20,5 mln ogniw (szacunek Eurostatu (E); wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2023: 18,6 mln ogniw (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2024: 16,4 mln ogniw (szacunek Eurostatu (E); wartość zaokrąglona przez Eurostat (R)) 2025: luka– E E E R E R R E R

produkcja sprzedana UE-27 (ogniw) szacunek Eurostatu (E) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka

Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zużycie pozorne nie jest liczone: ilość PRODCOM w jednostce innej niż masa (ce/el) – bez przeliczenia na tony.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Produkcja sprzedana UE-27 i zużycie pozorne – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2005–2025
RokProdukcja sprzedana (ogniw)Flaga ilości Wartość (EUR)Zużycie pozorne (t)
2005 luka – –
2006 luka – –
2007 luka – –
2008 luka – –
2009 luka – –
2010 luka – –
2011 luka – –
2012 luka – –
2013 luka – –
2014 luka – –
2015 luka – –
2016 luka – –
2017 luka – –
2018 luka – –
2019 21 281 425 E 1 388 380 431 –
2020 17 230 044 E 1 173 653 670 –
2021 19 160 107 ER 1 468 563 528 –
2022 20 471 353 ER 1 574 315 924 –
2023 18 600 000 R 1 520 000 000 –
2024 16 367 544 ER 1 477 814 418 –
2025 luka 1 350 000 000 –

Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 7.

Rysunek 3. Państwa UE-27 w handlu klasą – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025 Saldo masy
Państwa UE-27 w handlu klasą – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025 – Saldo masy Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Grecja (+104 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Niderlandy (−50,5 tys. t). Szwecja: saldo −24,9 tys. t (wywóz 9 545 t, przywóz 34,4 tys. t)Hiszpania: saldo +176 t (wywóz 47,0 tys. t, przywóz 46,8 tys. t)Słowacja: saldo −3 893 t (wywóz 1 134 t, przywóz 5 027 t)Słowenia: saldo +37,1 tys. t (wywóz 45,9 tys. t, przywóz 8 763 t)Rumunia: saldo −9 037 t (wywóz 668 t, przywóz 9 705 t)Portugalia: saldo +29,6 tys. t (wywóz 35,7 tys. t, przywóz 6 053 t)Polska: saldo +52,4 tys. t (wywóz 87,2 tys. t, przywóz 34,8 tys. t)Niderlandy: saldo −50,5 tys. t (wywóz 87,8 tys. t, przywóz 138 tys. t)Malta: saldo −262 t (wywóz 0 t, przywóz 262 t)Luksemburg: saldo −1 173 t (wywóz 67,9 t, przywóz 1 241 t)Litwa: saldo −1 408 t (wywóz 241 t, przywóz 1 649 t)Łotwa: saldo −565 t (wywóz 87,7 t, przywóz 653 t)Włochy: saldo −43,3 tys. t (wywóz 51,0 tys. t, przywóz 94,3 tys. t)Irlandia: saldo −27,6 tys. t (wywóz 407 t, przywóz 28,0 tys. t)Węgry: saldo −7 361 t (wywóz 6 958 t, przywóz 14,3 tys. t)Grecja: saldo +104 tys. t (wywóz 114 tys. t, przywóz 9 508 t)Niemcy: saldo −50,3 tys. t (wywóz 122 tys. t, przywóz 173 tys. t)Francja: saldo +3 838 t (wywóz 74,8 tys. t, przywóz 70,9 tys. t)Finlandia: saldo −6 182 t (wywóz 4 977 t, przywóz 11,2 tys. t)Estonia: saldo −4 009 t (wywóz 103 t, przywóz 4 111 t)Dania: saldo −11,2 tys. t (wywóz 3 792 t, przywóz 15,0 tys. t)Czechy: saldo −16,2 tys. t (wywóz 4 849 t, przywóz 21,0 tys. t)Cypr: saldo −1 729 t (wywóz 1,1 t, przywóz 1 731 t)Chorwacja: saldo −3 107 t (wywóz 591 t, przywóz 3 698 t)Bułgaria: saldo +7 610 t (wywóz 10,5 tys. t, przywóz 2 860 t)Belgia: saldo −30,3 tys. t (wywóz 10,9 tys. t, przywóz 41,2 tys. t)Austria: saldo −8 901 t (wywóz 5 254 t, przywóz 14,2 tys. t) Luksemburg: saldo −1 173 t (wywóz 67,9 t, przywóz 1 241 t)LUMalta: saldo −262 t (wywóz 0 t, przywóz 262 t)MTCypr: saldo −1 729 t (wywóz 1,1 t, przywóz 1 731 t)CY Saldo masy, 2025 nadwyżka wywozu ≥ 41,7 tys. t nadwyżka wywozu 10,4 tys. t–41,7 tys. t nadwyżka wywozu < 10,4 tys. t saldo ≈ 0 nadwyżka przywozu < 10,4 tys. t nadwyżka przywozu 10,4 tys. t–41,7 tys. t nadwyżka przywozu ≥ 41,7 tys. t państwa spoza UE

nadwyżka wywozu ≥ 41,7 tys. tnadwyżka wywozu 10,4 tys. t–41,7 tys. tnadwyżka wywozu < 10,4 tys. tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 10,4 tys. tnadwyżka przywozu 10,4 tys. t–41,7 tys. tnadwyżka przywozu ≥ 41,7 tys. tpaństwa spoza UE

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Państwa UE-27 w handlu klasą – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025
PaństwoPrzywóz (t)Wywóz (t) Saldo (t)Udział w przywozie UE-27 (%)Udział w wywozie UE-27 (%) Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t)
Grecja9 508113 824 +104 tys. t1,215,7 73 945
Polska34 80887 165 +52,4 tys. t4,412,0 52 539
Słowenia8 76345 874 +37,1 tys. t1,16,3 32 457
Portugalia6 05335 699 +29,6 tys. t0,84,9 26 341
Bułgaria2 86010 470 +7 610 t0,41,4 8 278
Francja70 94774 785 +3 838 t9,010,3 30 229
Hiszpania46 80846 984 +176 t5,96,5 27 052
Malta2620 −262 t0,00,0 1
Łotwa65388 −565 t0,10,0 49
Luksemburg1 24168 −1 173 t0,20,0 18
Litwa1 649241 −1 408 t0,20,0 184
Cypr1 7311 −1 729 t0,20,0 45
Chorwacja3 698591 −3 107 t0,50,1 146
Słowacja5 0271 134 −3 893 t0,60,2 513
Estonia4 111103 −4 009 t0,50,0 72
Finlandia11 1584 977 −6 182 t1,40,7 3 984
Węgry14 3196 958 −7 361 t1,81,0 5 290
Austria14 1555 254 −8 901 t1,80,7 5 085
Rumunia9 705668 −9 037 t1,20,1 416
Dania14 9513 792 −11,2 tys. t1,90,5 4 314
Czechy21 0014 849 −16,2 tys. t2,70,7 3 259
Szwecja34 4429 545 −24,9 tys. t4,41,3 13 396
Irlandia ‡27 982407 −27,6 tys. t3,50,1 2 788
Belgia ‡41 22210 880 −30,3 tys. t5,21,5 54 365
Włochy94 28951 017 −43,3 tys. t11,97,0 29 768
Niemcy172 681122 341 −50,3 tys. t21,816,9 79 315
Niderlandy138 28787 798 −50,5 tys. t17,512,1 36 757

‡ wywóz w deklaracjach przywozu partnerów ponad 2 razy większy od wywozu własnego (różnica > 2 tys. t) – asymetria statystyki handlu wewnątrz UE

Przepływy wewnątrz UE, 2025

Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.

Rysunek 4. Przepływy wewnątrz UE – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025 Pokazano 138 z 531 przepływów (95,1% masy)
Przepływy wewnątrz UE – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025 Handel wewnątrz UE w 2025: łącznie 491 tys. t; największy przepływ – Grecja → Niemcy (51,8 tys. t). Pokazano 138 z 531 przepływów (95,1% masy) Grecja → Niemcy: 51,8 tys. t (162 mln EUR)Belgia → Niderlandy: 28,7 tys. t (14,4 mln EUR)Belgia → Irlandia: 18,5 tys. t (401 tys. EUR)Polska → Włochy: 16,6 tys. t (55,0 mln EUR)Niderlandy → Niemcy: 15,6 tys. t (66,2 mln EUR)Niemcy → Niderlandy: 15,5 tys. t (43,6 mln EUR)Portugalia → Niemcy: 12,0 tys. t (36,2 mln EUR)Polska → Niemcy: 11,7 tys. t (49,7 mln EUR)Słowenia → Włochy: 10,4 tys. t (28,8 mln EUR)Niemcy → Włochy: 8 214 t (33,6 mln EUR)Niemcy → Belgia: 8 048 t (21,7 mln EUR)Hiszpania → Szwecja: 7 961 t (26,6 mln EUR)Francja → Niemcy: 7 467 t (35,6 mln EUR)Niemcy → Czechy: 7 076 t (38,4 mln EUR)Portugalia → Francja: 6 743 t (19,6 mln EUR)Niemcy → Francja: 6 625 t (30,1 mln EUR)Słowenia → Hiszpania: 6 446 t (17,1 mln EUR)Hiszpania → Niemcy: 6 162 t (19,3 mln EUR)Szwecja → Belgia: 5 994 t (37,7 mln EUR)Włochy → Niemcy: 5 968 t (16,7 mln EUR)Niemcy → Hiszpania: 5 376 t (27,0 mln EUR)Polska → Niderlandy: 5 270 t (12,3 mln EUR)Grecja → Francja: 5 260 t (20,6 mln EUR)Hiszpania → Francja: 5 252 t (14,2 mln EUR)Niemcy → Polska: 5 124 t (28,6 mln EUR)Słowenia → Niemcy: 4 989 t (15,8 mln EUR)Niemcy → Szwecja: 4 663 t (18,6 mln EUR)Niemcy → Węgry: 4 452 t (5,26 mln EUR)Niemcy → Austria: 4 371 t (22,2 mln EUR)Bułgaria → Włochy: 4 356 t (12,9 mln EUR)Francja → Włochy: 4 290 t (19,5 mln EUR)Grecja → Włochy: 4 258 t (20,9 mln EUR)Słowenia → Niderlandy: 3 921 t (17,1 mln EUR)Włochy → Węgry: 3 806 t (868 tys. EUR)Francja → Belgia: 3 762 t (15,1 mln EUR)Niderlandy → Belgia: 3 624 t (15,7 mln EUR)Finlandia → Estonia: 3 511 t (2,61 mln EUR)Niderlandy → Włochy: 3 436 t (15,6 mln EUR)Grecja → Polska: 3 419 t (11,7 mln EUR)Polska → Szwecja: 3 283 t (26,5 mln EUR)Portugalia → Szwecja: 3 094 t (9,77 mln EUR)Włochy → Francja: 3 005 t (12,9 mln EUR)Włochy → Hiszpania: 2 980 t (9,54 mln EUR)Grecja → Czechy: 2 980 t (9,92 mln EUR)Włochy → Belgia: 2 895 t (19,4 mln EUR)Austria → Niemcy: 2 713 t (15,5 mln EUR)Francja → Hiszpania: 2 704 t (13,0 mln EUR)Francja → Niderlandy: 2 617 t (10,6 mln EUR)Słowenia → Polska: 2 518 t (7,71 mln EUR)Polska → Belgia: 2 496 t (10,2 mln EUR)Belgia → Dania: 2 458 t (1,82 mln EUR)Francja → Polska: 2 435 t (13,0 mln EUR)Szwecja → Dania: 2 378 t (10,4 mln EUR)Polska → Hiszpania: 2 306 t (8,66 mln EUR)Niderlandy → Francja: 2 281 t (12,7 mln EUR)Hiszpania → Finlandia: 2 214 t (6,72 mln EUR)Portugalia → Hiszpania: 2 186 t (6,29 mln EUR)Włochy → Niderlandy: 2 163 t (13,5 mln EUR)Włochy → Szwecja: 2 151 t (7,12 mln EUR)Hiszpania → Portugalia: 2 132 t (10,3 mln EUR)Polska → Austria: 2 081 t (8,19 mln EUR)Niemcy → Irlandia: 2 020 t (3,34 mln EUR)Niderlandy → Finlandia: 1 998 t (4,02 mln EUR)Polska → Węgry: 1 968 t (3,98 mln EUR)Niderlandy → Hiszpania: 1 900 t (9,76 mln EUR)Belgia → Francja: 1 846 t (7,85 mln EUR)Polska → Francja: 1 835 t (11,0 mln EUR)Francja → Szwecja: 1 800 t (9,09 mln EUR)Grecja → Hiszpania: 1 652 t (4,92 mln EUR)Niemcy → Dania: 1 515 t (9,02 mln EUR)Niderlandy → Czechy: 1 509 t (5,56 mln EUR)Portugalia → Niderlandy: 1 439 t (4,04 mln EUR)Dania → Belgia: 1 435 t (5,67 mln EUR)Niemcy → Słowacja: 1 388 t (5,56 mln EUR)Szwecja → Finlandia: 1 293 t (4,15 mln EUR)Grecja → Portugalia: 1 288 t (3,76 mln EUR)Włochy → Czechy: 1 262 t (5,58 mln EUR)Francja → Finlandia: 1 210 t (5,65 mln EUR)Niderlandy → Polska: 1 200 t (7,38 mln EUR)Polska → Czechy: 1 184 t (4,93 mln EUR)Niemcy → Rumunia: 1 177 t (5,48 mln EUR)Dania → Niemcy: 1 145 t (10,1 mln EUR)Hiszpania → Polska: 1 128 t (2,84 mln EUR)Belgia → Niemcy: 1 093 t (5,39 mln EUR)Czechy → Słowacja: 1 091 t (4,58 mln EUR)Węgry → Włochy: 1 089 t (3,77 mln EUR)Szwecja → Polska: 1 039 t (17,7 mln EUR)Niderlandy → Węgry: 997 t (1,34 mln EUR)Szwecja → Czechy: 974 t (4,03 mln EUR)Hiszpania → Niderlandy: 932 t (3,89 mln EUR)Grecja → Rumunia: 889 t (3,36 mln EUR)Węgry → Grecja: 876 t (2,04 mln EUR)Grecja → Niderlandy: 876 t (3,93 mln EUR)Hiszpania → Włochy: 869 t (4,99 mln EUR)Niemcy → Finlandia: 841 t (4,68 mln EUR)Bułgaria → Niemcy: 835 t (2,75 mln EUR)Czechy → Niemcy: 835 t (8,07 mln EUR)Bułgaria → Szwecja: 812 t (2,65 mln EUR)Szwecja → Hiszpania: 805 t (3,17 mln EUR)Włochy → Rumunia: 789 t (3,83 mln EUR)Słowenia → Czechy: 776 t (2,42 mln EUR)Włochy → Austria: 769 t (3,24 mln EUR)Węgry → Polska: 749 t (1,90 mln EUR)Grecja → Belgia: 720 t (2,25 mln EUR)Francja → Dania: 683 t (4,34 mln EUR)Słowenia → Francja: 668 t (2,21 mln EUR)Francja → Irlandia: 663 t (3,31 mln EUR)Polska → Słowacja: 659 t (2,05 mln EUR)Niderlandy → Chorwacja: 637 t (2,78 mln EUR)Niderlandy → Szwecja: 609 t (3,23 mln EUR)Belgia → Włochy: 607 t (3,58 mln EUR)Francja → Austria: 593 t (2,54 mln EUR)Irlandia → Francja: 575 t (5,06 mln EUR)Polska → Rumunia: 571 t (2,87 mln EUR)Niemcy → Słowenia: 551 t (2,74 mln EUR)Włochy → Dania: 539 t (2,79 mln EUR)Bułgaria → Rumunia: 535 t (1,92 mln EUR)Słowenia → Rumunia: 533 t (1,31 mln EUR)Włochy → Grecja: 532 t (4,09 mln EUR)Niderlandy → Dania: 522 t (3,12 mln EUR)Włochy → Chorwacja: 511 t (1,89 mln EUR)Niemcy → Chorwacja: 505 t (2,40 mln EUR)Włochy → Portugalia: 504 t (2,21 mln EUR)Węgry → Belgia: 503 t (1,21 mln EUR)Węgry → Niemcy: 499 t (1,52 mln EUR)Polska → Litwa: 499 t (1,81 mln EUR)Niderlandy → Grecja: 499 t (2,43 mln EUR)Irlandia → Czechy: 486 t (9,50 mln EUR)Polska → Grecja: 480 t (1,51 mln EUR)Bułgaria → Belgia: 464 t (810 tys. EUR)Grecja → Cypr: 462 t (375 tys. EUR)Polska → Finlandia: 460 t (1,74 mln EUR)Węgry → Czechy: 457 t (1,21 mln EUR)Słowenia → Belgia: 451 t (2,64 mln EUR)Dania → Polska: 444 t (2,74 mln EUR)Belgia → Luksemburg: 438 t (1,17 mln EUR)Austria → Czechy: 435 t (2,02 mln EUR)Austria → Polska: 433 t (2,13 mln EUR) GrecjaGRNiemcyDEBelgiaBENiderlandyNLIrlandiaIEPolskaPLWłochyITPortugaliaPTSłoweniaSIHiszpaniaESSzwecjaSEFrancjaFRCzechyCZWęgryHUAustriaATBułgariaBGFinlandiaFIEstoniaEEDaniaDKSłowacjaSKRumuniaROChorwacjaHRLitwaLTCyprCYLuksemburgLU Łuk: wysyłka → przeznaczenie Pokazano 138 z 531 przepływów (95,1% masy) 50,0 tys. t 10,0 tys. t 2 000 t

Łuk: wysyłka → przeznaczenie50,0 tys. t10,0 tys. t2 000 t

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 16 t – poza mapą. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Przepływy wewnątrz UE – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025
Przepływ (wysyłka → przeznaczenie)Masa (t)Wartość (EUR)
Grecja → Niemcy51 817161 753 927
Belgia → Niderlandy28 69414 416 396
Belgia → Irlandia18 512400 583
Polska → Włochy16 55454 961 830
Niderlandy → Niemcy15 56366 174 158
Niemcy → Niderlandy15 47643 641 729
Portugalia → Niemcy11 98936 199 651
Polska → Niemcy11 66949 738 780
Słowenia → Włochy10 41228 820 785
Niemcy → Włochy8 21433 595 923
Niemcy → Belgia8 04821 680 942
Hiszpania → Szwecja7 96126 641 671
Francja → Niemcy7 46735 590 059
Niemcy → Czechy7 07638 363 434
Portugalia → Francja6 74319 627 203
Niemcy → Francja6 62530 146 239
Słowenia → Hiszpania6 44617 056 498
Hiszpania → Niemcy6 16219 278 270
Szwecja → Belgia5 99437 732 986
Włochy → Niemcy5 96816 673 488
Niemcy → Hiszpania5 37626 956 446
Polska → Niderlandy5 27012 289 918
Grecja → Francja5 26020 568 677
Hiszpania → Francja5 25214 204 098
Niemcy → Polska5 12428 609 838
Słowenia → Niemcy4 98915 832 922
Niemcy → Szwecja4 66318 560 679
Niemcy → Węgry4 4525 255 996
Niemcy → Austria4 37122 154 461
Bułgaria → Włochy4 35612 882 424
Francja → Włochy4 29019 501 006
Grecja → Włochy4 25820 874 168
Słowenia → Niderlandy3 92117 128 897
Włochy → Węgry3 806867 958
Francja → Belgia3 76215 060 393
Niderlandy → Belgia3 62415 741 365
Finlandia → Estonia3 5112 608 647
Niderlandy → Włochy3 43615 612 252
Grecja → Polska3 41911 677 123
Polska → Szwecja3 28326 454 127
Portugalia → Szwecja3 0949 774 416
Włochy → Francja3 00512 900 555
Włochy → Hiszpania2 9809 542 278
Grecja → Czechy2 9809 922 824
Włochy → Belgia2 89519 401 448
Austria → Niemcy2 71315 538 221
Francja → Hiszpania2 70413 002 487
Francja → Niderlandy2 61710 631 513
Słowenia → Polska2 5187 706 115
Polska → Belgia2 49610 155 963
Belgia → Dania2 4581 815 057
Francja → Polska2 43512 988 940
Szwecja → Dania2 37810 438 210
Polska → Hiszpania2 3068 664 695
Niderlandy → Francja2 28112 747 375
Hiszpania → Finlandia2 2146 715 232
Portugalia → Hiszpania2 1866 291 953
Włochy → Niderlandy2 16313 537 158
Włochy → Szwecja2 1517 120 165
Hiszpania → Portugalia2 13210 325 046
Polska → Austria2 0818 190 582
Niemcy → Irlandia2 0203 335 489
Niderlandy → Finlandia1 9984 022 691
Polska → Węgry1 9683 976 769
Niderlandy → Hiszpania1 9009 764 596
Belgia → Francja1 8467 847 370
Polska → Francja1 83510 980 356
Francja → Szwecja1 8009 090 891
Grecja → Hiszpania1 6524 923 216
Niemcy → Dania1 5159 023 921
Niderlandy → Czechy1 5095 563 174
Portugalia → Niderlandy1 4394 039 123
Dania → Belgia1 4355 667 286
Niemcy → Słowacja1 3885 563 707
Szwecja → Finlandia1 2934 153 984
Grecja → Portugalia1 2883 756 521
Włochy → Czechy1 2625 580 518
Francja → Finlandia1 2105 652 789
Niderlandy → Polska1 2007 376 040
Polska → Czechy1 1844 932 259
Niemcy → Rumunia1 1775 482 769
Dania → Niemcy1 14510 101 270
Hiszpania → Polska1 1282 841 107
Belgia → Niemcy1 0935 394 784
Czechy → Słowacja1 0914 576 666
Węgry → Włochy1 0893 769 277
Szwecja → Polska1 03917 661 539
Niderlandy → Węgry9971 343 685
Szwecja → Czechy9744 028 521
Hiszpania → Niderlandy9323 888 068
Grecja → Rumunia8893 357 956
Węgry → Grecja8762 044 041
Grecja → Niderlandy8763 927 556
Hiszpania → Włochy8694 985 457
Niemcy → Finlandia8414 683 183
Bułgaria → Niemcy8352 745 505
Czechy → Niemcy8358 072 355
Bułgaria → Szwecja8122 650 183
Szwecja → Hiszpania8053 168 564
Włochy → Rumunia7893 825 925
Słowenia → Czechy7762 423 305
Włochy → Austria7693 237 578
Węgry → Polska7491 902 895
Grecja → Belgia7202 248 653
Francja → Dania6834 339 572
Słowenia → Francja6682 211 108
Francja → Irlandia6633 306 907
Polska → Słowacja6592 052 317
Niderlandy → Chorwacja6372 781 940
Niderlandy → Szwecja6093 226 137
Belgia → Włochy6073 576 320
Francja → Austria5932 540 964
Irlandia → Francja5755 063 174
Polska → Rumunia5712 872 093
Niemcy → Słowenia5512 737 619
Włochy → Dania5392 790 585
Bułgaria → Rumunia5351 919 438
Słowenia → Rumunia5331 305 080
Włochy → Grecja5324 092 803
Niderlandy → Dania5223 120 134
Włochy → Chorwacja5111 886 946
Niemcy → Chorwacja5052 402 238
Włochy → Portugalia5042 214 506
Węgry → Belgia5031 205 045
Węgry → Niemcy4991 522 561
Polska → Litwa4991 813 639
Niderlandy → Grecja4992 427 265
Irlandia → Czechy4869 500 410
Polska → Grecja4801 509 220
Bułgaria → Belgia464810 415
Grecja → Cypr462374 876
Polska → Finlandia4601 740 884
Węgry → Czechy4571 211 985
Słowenia → Belgia4512 638 563
Dania → Polska4442 736 637
Belgia → Luksemburg4381 168 787
Austria → Czechy4352 022 567
Austria → Polska4332 133 430

Partnerzy spoza UE, 2025

Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.

Rysunek 5. Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025 10 największych partnerów, tony
Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025 Przywóz do UE-27 spoza UE w 2025: 10 największych dostawców ma 97,1% masy; najwięksi: Chiny 35,1%, Wietnam 26,1%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 9,2%. Turcja → UE-27: 4 531 t (12,1 mln EUR; 1,5% przywozu spoza UE)Macedonia Północna → UE-27: 6 190 t (17,1 mln EUR; 2,1% przywozu spoza UE)Korea Południowa → UE-27: 7 357 t (16,0 mln EUR; 2,4% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Indie → UE-27: 8 001 t (18,8 mln EUR; 2,7% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Stany Zjednoczone → UE-27: 14,8 tys. t (79,3 mln EUR; 4,9% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Wielka Brytania → UE-27: 18,3 tys. t (91,5 mln EUR; 6,1% przywozu spoza UE)Tajwan → UE-27: 21,2 tys. t (45,9 mln EUR; 7,0% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Zjednoczone Emiraty Arabskie → UE-27: 27,8 tys. t (74,1 mln EUR; 9,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Wietnam → UE-27: 78,6 tys. t (232 mln EUR; 26,1% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy)Chiny → UE-27: 106 tys. t (341 mln EUR; 35,1% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) UE-27 UE-27 Chiny → UE-27: 106 tys. t (341 mln EUR; 35,1% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 1. Chiny* · 105,79 tys. t Wietnam → UE-27: 78,6 tys. t (232 mln EUR; 26,1% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 2. Wietnam* · 78,59 tys. t Zjednoczone Emiraty Arabskie → UE-27: 27,8 tys. t (74,1 mln EUR; 9,2% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 3. Zjednoczone Emiraty Arabskie* · 27,80 tys. t Tajwan → UE-27: 21,2 tys. t (45,9 mln EUR; 7,0% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 4. Tajwan* · 21,16 tys. t Wielka Brytania → UE-27: 18,3 tys. t (91,5 mln EUR; 6,1% przywozu spoza UE) 5. Wielka Brytania · 18,34 tys. t Stany Zjednoczone → UE-27: 14,8 tys. t (79,3 mln EUR; 4,9% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 6. Stany Zjednoczone* · 14,79 tys. t Indie → UE-27: 8 001 t (18,8 mln EUR; 2,7% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 7. Indie* · 8,00 tys. t Korea Południowa → UE-27: 7 357 t (16,0 mln EUR; 2,4% przywozu spoza UE) (punkt umowny na brzegu mapy) 8. Korea Południowa* · 7,36 tys. t Macedonia Północna → UE-27: 6 190 t (17,1 mln EUR; 2,1% przywozu spoza UE) 9. Macedonia Północna · 6,19 tys. t Turcja → UE-27: 4 531 t (12,1 mln EUR; 1,5% przywozu spoza UE) 10. Turcja · 4,53 tys. t
  1. Chiny* · 106 tys. t
  2. Wietnam* · 78,6 tys. t
  3. Zjednoczone Emiraty Arabskie* · 27,8 tys. t
  4. Tajwan* · 21,2 tys. t
  5. Wielka Brytania · 18,3 tys. t
  6. Stany Zjednoczone* · 14,8 tys. t
  7. Indie* · 8 001 t
  8. Korea Południowa* · 7 357 t
  9. Macedonia Północna · 6 190 t
  10. Turcja · 4 531 t

Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa100 tys. t20,0 tys. t2 000 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny

Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)

Dane rysunku (tabela)
Przywóz do UE-27 według państwa pochodzenia – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne, 2025
#PaństwoMasa (t)Wartość (EUR)Udział (%)
1Chiny105 789340 874 02435,1
2Wietnam78 593231 673 03626,1
3Zjednoczone Emiraty Arabskie27 79574 085 4299,2
4Tajwan21 15645 926 3857,0
5Wielka Brytania18 33891 462 7536,1
6Stany Zjednoczone14 79079 250 2164,9
7Indie8 00118 783 1612,7
8Korea Południowa7 35716 014 6642,4
9Macedonia Północna6 19017 102 9282,1
10Turcja4 53112 085 7101,5

Dostawcy spoza UE, 2025

HHI (masa z ustalonym państwem) 2 125 · trzej najwięksi 70,3% · partnerów: 58 · masa z przypisanym państwem 100,0%

Dostawcy spoza UE
PaństwoMasa (t)Udział (%)
Chiny105 789 35,1
Wietnam78 593 26,1
Zjednoczone Emiraty Arabskie27 795 9,2
Tajwan21 156 7,0
Wielka Brytania18 338 6,1
Stany Zjednoczone14 790 4,9
Indie8 001 2,7
Korea Południowa7 357 2,4
Macedonia Północna6 190 2,1
Turcja4 531 1,5

Najszybciej rosnący, 2020 → 2025

  • Zjednoczone Emiraty Arabskie 16 456 → 27 795 t (+68,9%)
  • Indie 5 301 → 8 001 t (+50,9%)
  • Macedonia Północna 4 320 → 6 190 t (+43,3%)
  • Turcja 3 577 → 4 531 t (+26,7%)
  • Korea Południowa 7 352 → 7 357 t (+0,1%)

Najszybciej malejący, 2020 → 2025

  • Wielka Brytania 24 803 → 18 338 t (−26,1%)
  • Tajwan 26 311 → 21 156 t (−19,6%)
  • Filipiny 4 315 → 3 713 t (−14,0%)
  • Chiny 118 834 → 105 789 t (−11,0%)
  • Wietnam 87 696 → 78 593 t (−10,4%)

Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 3 211 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).

Odbiorcy spoza UE, 2025

HHI (masa z ustalonym państwem) 751 · trzej najwięksi 40,1% · partnerów: 173 · masa z przypisanym państwem 99,9%

Odbiorcy spoza UE
PaństwoMasa (t)Udział (%)
Stany Zjednoczone37 083 18,1
Wielka Brytania32 610 15,9
Turcja12 749 6,2
Szwajcaria10 578 5,2
Australia9 341 4,5
Arabia Saudyjska9 293 4,5
Izrael6 507 3,2
Kanada6 270 3,1
Zjednoczone Emiraty Arabskie5 566 2,7
Singapur4 499 2,2

Najszybciej rosnący, 2020 → 2025

  • Arabia Saudyjska 6 250 → 9 293 t (+48,7%)
  • Australia 7 442 → 9 341 t (+25,5%)
  • Turcja 10 533 → 12 749 t (+21,0%)

Najszybciej malejący, 2020 → 2025

  • Rosja 62 344 → 43 t (−99,9%)
  • Argentyna 3 559 → 767 t (−78,5%)
  • Nigeria 3 482 → 762 t (−78,1%)
  • Malezja 3 653 → 1 450 t (−60,3%)
  • Egipt 6 418 → 2 743 t (−57,3%)

Nowi partnerzy

  • Indie 4 224 t
  • Kolumbia 3 005 t
  • Meksyk 2 817 t
  • Brazylia 2 429 t
  • Algieria 2 337 t

Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 3 086 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).

Łańcuch produktu

Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.

Rysunek 6. Łańcuch produktu – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne
Łańcuch produktu – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne Łańcuch klasy „Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne”: klasy poprzedzające – Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb), Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy), Tlenki ołowiu (glejta, minia); klasy następne – –. Klasy poprzedzające Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb) (CN 7801 91 00) Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy… CN 7801 91 00 Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy) (CN 7801 99 10, 7801 99 90) Pozostały ołów nieobrobiony i stopy… CN 7801 99 10 + 1 Tlenki ołowiu (glejta, minia) (CN 2824 10 00, 2824 90 00) Tlenki ołowiu (glejta, minia) CN 2824 10 00 + 1 Klasa Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne (CN 8507 20 20, 8507 20 80) Akumulatory kwasowo-ołowiowe… CN 8507 20 20 + 1 Złom Złom ołowiu (CN 7802) Złom ołowiu CN 7802

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

Dane rysunku (tabela)
Łańcuch produktu – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne
NazwaOgniwoCN
Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)Klasy poprzedzające 7801 91 00
Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy)Klasy poprzedzające 7801 99 10 7801 99 90
Tlenki ołowiu (glejta, minia)Klasy poprzedzające 2824 10 00 2824 90 00
Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inneKlasa 8507 20 20 8507 20 80
Złom ołowiuZłom 7802

Rysunek 7. Mapa zakładów

Mapa Europy z zakładami – Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne Zakłady na mapie: 2. Produkuje – 2 (znak w barwie akcentu), planowana produkcja – 0 (pusty znak), produkcja zakończona – 0 (znak neutralny). Bielsko-Biała – produkcja akumulatorów trakcyjnych, Bielsko-Biała – EnerSys Sp. z o.o. (produkuje)Śródka – produkcja akumulatorów przemysłowych, Śródka – HOPPECKE Baterie Polska Sp. z o.o. (produkuje)
produkuje (2) planowana produkcja (0) produkcja zakończona (0)

Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).

Producenci

Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).

2
zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 2
2
spółki
1
państwa
–
kontrola spoza UE – zakłady w UE-27

Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 2
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 0 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 2 z 2 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Porównaj pierwszych 2 producentów

Wpisy zakładów: 2.

CSV JSON Metadane

Stopy i normy

Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.

Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.

Normy wyrobów

Synonimy

PL
akumulatory ołowiowe trakcyjne · baterie ołowiowe stacjonarne · akumulatory kwasowo-ołowiowe ogólnego zastosowania · akumulator trakcyjny · bateria stacjonarna · bateria kwasowo-ołowiowa
EN
lead-acid traction batteries · stationary lead-acid batteries · general purpose lead-acid batteries · traction battery · stationary battery · lead-acid battery
DE
Blei-Akkumulatoren, mit flüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte sowie Starterbatterien) (opis CN (DE)) · Blei-Akkumulatoren, mit nichtflüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte sowie Starterbatterien) (opis CN (DE)) · Blei-Antriebsbatterien · Antriebsbatterie · Traktionsakkumulator · Ortsfeste Blei-Akkumulatoren · ortsfeste Batterie · Bleibatterien für allgemeine Anwendungen · Bleiakkumulator

Cały słownik stopów i norm →

Powiązania

Świeżość danych

Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)

Jak cytować

ai-waw.com (2026). Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other

BibTeX RIS

Wydanie zbioru
2.2 (4 listopada 2026)
SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376
Rewizja klasy
1 (4 listopada 2026) f0a6bd0bcb0e80b252796c86c7bea1a2560aca7339a819803aa7710bf6078a83

Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).

Nota metodyczna

Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
Przypisanie z dokumentu lokalizacji
Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
„Pełna gama” nie jest wpisem
Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
Zdolność wyłącznie z dokumentu
Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
Stan wpisu
Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
Kontrola kapitałowa
Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
Handel i produkcja
Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
Metale osobno
Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
Odpowiednik w drugim metalu
Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
Powiązania według metalu
Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
Zakres zbioru
Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).

← Wszystkie klasy produktów · Wszystkie podmioty