Produkty · Ołów · Stopy nieobrobione (wsad) · Stopy ołowiu
Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)
Stopy w postaci nieobrobionej (gąski, bloki) – wsad odlewni, nie półwyrób; rodzina spoza układu półwyrobów.
Ołów nieobrobiony plastycznie, w którym antymon jest głównym innym pierwiastkiem (CN 7801 91 00) – stopy PbSb (ołów twardy), m.in. na kratki i części akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz odlewy z ołowiu. Wsad producentów akumulatorów i odlewni, a nie półwyrób.
- Metal
- Ołów
- CN
7801 91 00- PRODCOM
24.43.11.50
Liczby kluczowe klasy, 2025
z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 17,5 tys. t (43,0 mln EUR), a wywóz poza UE – 5 411 t (16,5 mln EUR); saldo masy: −12,1 tys. t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 107 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Pakistan (26,9%), Ukraina (13,4%) i Meksyk (10,0%). Główni odbiorcy spoza UE: Macedonia Północna (35,5%), Wielka Brytania (16,1%) i Szwajcaria (10,7%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o −66,5%, a wywozu – o +65,6%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.11.50) wyniosła w 2025 r. 205 tys. t (469 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 217 tys. t.
Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON
Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować
Handel UE-27, 2005–2025
Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).
przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | przywóz spoza UE | wywóz poza UE | Saldo |
|---|---|---|---|
| 2005 | 22 641 | 3 895 | −18 746 |
| 2006 | 27 376 | 4 513 | −22 863 |
| 2007 | 44 516 | 7 249 | −37 267 |
| 2008 | 33 810 | 6 644 | −27 166 |
| 2009 | 32 808 | 12 360 | −20 448 |
| 2010 | 36 971 | 7 453 | −29 518 |
| 2011 | 40 694 | 12 041 | −28 653 |
| 2012 | 40 132 | 13 073 | −27 058 |
| 2013 | 35 017 | 5 548 | −29 469 |
| 2014 | 41 284 | 2 496 | −38 788 |
| 2015 | 52 330 | 3 268 | −49 062 |
| 2016 | 67 570 | 5 579 | −61 991 |
| 2017 | 72 519 | 5 338 | −67 181 |
| 2018 | 79 294 | 9 535 | −69 760 |
| 2019 | 61 406 | 6 097 | −55 309 |
| 2020 | 40 719 | 6 122 | −34 597 |
| 2021 | 39 020 | 5 858 | −33 162 |
| 2022 | 26 087 | 8 468 | −17 619 |
| 2023 | 37 533 | 4 799 | −32 734 |
| 2024 | 19 033 | 5 081 | −13 952 |
| 2025 | 17 541 | 5 411 | −12 130 |
| 2026 2026-01/2026-08 | 11 686 | 5 507 | −6 179 |
tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.
Bilans klasy w UE-27, 2025
Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM) i przywóz spoza UE tworzą podaż; podaż to zużycie pozorne i wywóz poza UE. Pasy mają szerokość proporcjonalną do ton (jedna skala); handel wewnątrz UE to pętla – przemieszcza wyroby między państwami UE i nie zmienia bilansu UE-27.
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367, Comext DS-045409; opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.11.50 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Pozycja bilansu | Masa (t) |
|---|---|
| Produkcja sprzedana UE-27 | 204 665 |
| Przywóz spoza UE | 17 541 |
| Podaż UE-27 | 222 206 |
| Wywóz poza UE | 5 411 |
| Zużycie pozorne | 216 795 |
| Handel wewnątrz UE (klasa) | 107 196 |
Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne
Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.11.50) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).
produkcja sprzedana UE-27 (t) zużycie pozorne (t) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zakres kodu PRODCOM 24.43.11.50 (klasy: Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | luka | – | – | |
| 2006 | 347 574 | 368 886 818 | 370 437 | |
| 2007 | 397 470 | 721 518 061 | 434 737 | |
| 2008 | 335 136 | R | 537 719 341 | 362 302 |
| 2009 | 222 016 | R | 266 680 703 | 242 464 |
| 2010 | 223 075 | R | 356 788 542 | 252 593 |
| 2011 | 251 241 | R | 425 686 178 | 279 894 |
| 2012 | 210 440 | R | 333 146 213 | 237 499 |
| 2013 | 195 787 | R | 348 596 564 | 225 256 |
| 2014 | 230 859 | R | 363 127 301 | 269 647 |
| 2015 | 235 032 | R | 389 324 345 | 284 094 |
| 2016 | 232 846 | R | 400 404 444 | 294 837 |
| 2017 | 221 479 | R | 426 834 838 | 288 660 |
| 2018 | 206 791 | R | 386 697 974 | 276 551 |
| 2019 | 212 030 | R | 367 636 425 | 267 339 |
| 2020 | 193 394 | 309 378 425 | 227 992 | |
| 2021 | 222 094 | 390 122 680 | 255 255 | |
| 2022 | 201 247 | 424 696 238 | 218 866 | |
| 2023 | 219 807 | 426 860 070 | 252 541 | |
| 2024 | 209 494 | 437 349 368 | 223 446 | |
| 2025 | 204 665 | 468 809 077 | 216 795 |
Państwa UE-27, 2025
Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 8.
nadwyżka wywozu ≥ 7 597 tnadwyżka wywozu 1 899 t–7 597 tnadwyżka wywozu < 1 899 tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 1 899 tnadwyżka przywozu 1 899 t–7 597 tnadwyżka przywozu ≥ 7 597 tbrak liczby (wywóz poufny)państwa spoza UE
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) | Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belgia | 699 | 16 711 | +16,0 tys. t | 0,6 | 15,3 | 15 013 |
| Szwecja | 3 | 8 546 | +8 543 t | 0,0 | 7,9 | 11 415 |
| Bułgaria | 9 379 | 16 364 | +6 985 t | 7,5 | 15,0 | 10 675 |
| Słowacja | 183 | 5 651 | +5 467 t | 0,2 | 5,2 | 4 343 |
| Francja | 111 | 5 148 | +5 038 t | 0,1 | 4,7 | 10 288 |
| Estonia | 0 | 2 750 | +2 750 t | 0,0 | 2,5 | 2 677 |
| Włochy | 8 758 | 10 980 | +2 222 t | 7,0 | 10,1 | 16 255 |
| Rumunia | 601 | 2 238 | +1 637 t | 0,5 | 2,1 | 2 630 |
| Chorwacja | 9 | 424 | +416 t | 0,0 | 0,4 | 100 |
| Austria | 1 229 | 1 581 | +352 t | 1,0 | 1,5 | 3 393 |
| Cypr | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Malta | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Irlandia | 0 | 0 | −0,1 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Dania | 18 | 13 | −4,5 t | 0,0 | 0,0 | 13 |
| Niderlandy | 90 | 0 | −89,8 t | 0,1 | 0,0 | 0 |
| Litwa | 95 | 0 | −95,4 t | 0,1 | 0,0 | 96 |
| Luksemburg | 137 | 0 | −137 t | 0,1 | 0,0 | 0 |
| Węgry | 853 | 0 | −853 t | 0,7 | 0,0 | 0 |
| Portugalia | 1 442 | 0 | −1 442 t | 1,2 | 0,0 | 67 |
| Polska | 15 888 | 14 356 | −1 532 t | 12,7 | 13,2 | 14 106 |
| Czechy | 11 087 | 6 251 | −4 836 t | 8,9 | 5,7 | 5 304 |
| Finlandia | 7 655 | 0 | −7 655 t | 6,1 | 0,0 | 0 |
| Hiszpania | 12 020 | 4 126 | −7 894 t | 9,6 | 3,8 | 1 256 |
| Słowenia | 10 929 | 334 | −10,6 tys. t | 8,8 | 0,3 | 0 |
| Grecja | 15 157 | 4 036 | −11,1 tys. t | 12,2 | 3,7 | 4 565 |
| Niemcy | 28 397 | 9 404 | −19,0 tys. t | 22,8 | 8,6 | 4 187 |
| Łotwa | 0 | poufne (C) | – | 0,0 | – | 814 |
Przepływy wewnątrz UE, 2025
Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
Łuk: wysyłka → przeznaczenie10,0 tys. t2 000 t200 t
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Przepływ (wysyłka → przeznaczenie) | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---|
| Francja → Niemcy | 10 059 | 26 852 101 |
| Włochy → Finlandia | 7 528 | 17 608 453 |
| Szwecja → Polska | 6 311 | 15 770 122 |
| Bułgaria → Grecja | 6 125 | 13 209 849 |
| Belgia → Niemcy | 6 001 | 12 449 444 |
| Szwecja → Włochy | 4 641 | 15 795 824 |
| Polska → Czechy | 4 421 | 9 475 716 |
| Polska → Niemcy | 4 175 | 10 337 030 |
| Belgia → Czechy | 3 931 | 8 703 751 |
| Włochy → Bułgaria | 3 600 | 3 234 709 |
| Polska → Hiszpania | 3 162 | 6 821 357 |
| Bułgaria → Słowenia | 3 003 | 6 420 008 |
| Niemcy → Polska | 2 879 | 7 493 167 |
| Austria → Słowenia | 2 591 | 8 304 226 |
| Włochy → Grecja | 2 562 | 2 336 277 |
| Słowacja → Polska | 2 306 | 4 079 034 |
| Czechy → Słowenia | 2 303 | 4 802 792 |
| Grecja → Bułgaria | 2 227 | 2 225 714 |
| Rumunia → Bułgaria | 1 958 | 4 411 090 |
| Grecja → Niemcy | 1 805 | 6 570 826 |
| Belgia → Włochy | 1 772 | 6 111 185 |
| Czechy → Polska | 1 415 | 2 824 609 |
| Belgia → Hiszpania | 1 359 | 2 479 883 |
| Estonia → Polska | 1 336 | 2 746 150 |
| Słowacja → Niemcy | 1 276 | 2 390 789 |
| Estonia → Niemcy | 1 270 | 2 855 164 |
| Polska → Austria | 1 182 | 3 220 676 |
| Belgia → Grecja | 960 | 3 120 092 |
| Włochy → Czechy | 906 | 2 059 288 |
| Czechy → Grecja | 895 | 1 958 068 |
| Belgia → Polska | 855 | 1 763 515 |
| Bułgaria → Niemcy | 794 | 2 523 965 |
| Łotwa → Niemcy | 792 | 1 570 209 |
| Włochy → Niemcy | 726 | 2 598 379 |
| Słowacja → Czechy | 694 | 1 361 670 |
| Czechy → Niemcy | 639 | 1 397 458 |
| Włochy → Słowenia | 562 | 2 011 145 |
| Niemcy → Czechy | 533 | 2 159 710 |
| Polska → Grecja | 485 | 932 745 |
| Rumunia → Polska | 481 | 1 183 564 |
| Grecja → Włochy | 412 | 5 703 242 |
| Hiszpania → Niemcy | 394 | 1 374 462 |
| Hiszpania → Portugalia | 380 | 631 562 |
| Bułgaria → Węgry | 378 | 1 010 645 |
Partnerzy spoza UE, 2025
Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
- Pakistan* · 4 724 t
- Ukraina · 2 344 t
- Meksyk* · 1 748 t
- Liban* · 1 171 t
- Albania · 912 t
- Egipt* · 806 t
- Turcja · 692 t
- Wielka Brytania · 480 t
Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa2 000 t500 t100 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Pakistan | 4 724 | 10 937 595 | 26,9 |
| 2 | Ukraina | 2 344 | 4 155 108 | 13,4 |
| 3 | Meksyk | 1 748 | 4 410 231 | 10,0 |
| 4 | Kamerun | 1 718 | 3 059 336 | 9,8 |
| 5 | Liban | 1 171 | 3 377 001 | 6,7 |
| 6 | Albania | 912 | 4 647 065 | 5,2 |
| 7 | Egipt | 806 | 1 669 429 | 4,6 |
| 8 | Turcja | 692 | 1 239 859 | 3,9 |
| 9 | Zimbabwe | 508 | 876 392 | 2,9 |
| 10 | Wielka Brytania | 480 | 1 031 971 | 2,7 |
Dostawcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 1 241 · trzej najwięksi 50,3% · partnerów: 30 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Pakistan | 4 724 | 26,9 |
| Ukraina | 2 344 | 13,4 |
| Meksyk | 1 748 | 10,0 |
| Kamerun | 1 718 | 9,8 |
| Liban | 1 171 | 6,7 |
| Albania | 912 | 5,2 |
| Egipt | 806 | 4,6 |
| Turcja | 692 | 3,9 |
| Zimbabwe | 508 | 2,9 |
| Wielka Brytania | 480 | 2,7 |
Najszybciej rosnący, 2020 → 2025
- Ukraina 1 453 → 2 344 t (+61,4%)
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Białoruś 951 → 0 t (−100,0%)
- Chile 1 151 → 0 t (−100,0%)
- Izrael 1 247 → 0 t (−100,0%)
- Kirgistan 418 → 0 t (−100,0%)
- Rosja 7 753 → 0 t (−100,0%)
Nowi partnerzy
- Pakistan 4 724 t
- Kamerun 1 718 t
- Liban 1 171 t
- Albania 912 t
- Egipt 806 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 407 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Odbiorcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 1 875 · trzej najwięksi 62,2% · partnerów: 28 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Macedonia Północna | 1 919 | 35,5 |
| Wielka Brytania | 870 | 16,1 |
| Szwajcaria | 576 | 10,7 |
| Turcja | 527 | 9,7 |
| Stany Zjednoczone | 480 | 8,9 |
| Izrael | 318 | 5,9 |
| Serbia | 257 | 4,8 |
| Zjednoczone Emiraty Arabskie | 119 | 2,2 |
| Indie | 101 | 1,9 |
| Brazylia | 99 | 1,8 |
Najszybciej rosnący, 2020 → 2025
- Serbia 130 → 257 t (+97,3%)
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Korea Południowa 421 → 0 t (−100,0%)
- Pakistan 337 → 0 t (−99,9%)
- Tajlandia 389 → 4 t (−98,9%)
- Brazylia 1 219 → 99 t (−91,9%)
- Indie 744 → 101 t (−86,4%)
Nowi partnerzy
- Macedonia Północna 1 919 t
- Wielka Brytania 870 t
- Stany Zjednoczone 480 t
- Izrael 318 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Łańcuch produktu
Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.
Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).
Dane rysunku (tabela)
| Nazwa | Ogniwo | CN |
|---|---|---|
| Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb) | Klasa | 7801 91 00 |
| Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody) | Klasy następne | 7806 00 10 7806 00 80 |
| Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe | Klasy następne | 8507 10 20 8507 10 80 |
| Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne | Klasy następne | 8507 20 20 8507 20 80 |
| Złom ołowiu | Złom | 7802 |
Rysunek 8. Mapa zakładów
Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).
Producenci
Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).
- 9
- zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 8
- 9
- spółki
- 7
- państwa
- 0,0%
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27
Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 9
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 6 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 8 z 9 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.
Porównaj pierwszych 5 producentów
Stopy i normy
Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.
Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
Normy wyrobów
EN 12548Ołów i stopy ołowiu – Gąski ze stopów ołowiu na powłoki kabli elektrycznych i na mufy do kabli
Synonimy
- PL
- ołów antymonowy · ołów twardy
- EN
- antimonial unwrought lead · hard lead
- DE
- Blei in Rohform, Antimon als gewichtsmäßig vorherrschendes anderes Element enthaltend (opis CN (DE)) · Hartblei
Powiązania
- Analizy krajowe przepływu ołowiu: Przepływ ołowiu w Polsce
- Kontrola kapitałowa producentów: Kontrola kapitałowa (filtr „Produkt”)
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: Podmioty
- Technologie wytwarzania: analiza składu wsadu i metalu · topienie i odlewanie · atmosfery ochronne, gazy i media · hutnictwo i rafinacja · recykling i sortowanie złomu Obraz rynku dostaw – nie rekomendacja handlowa.
Świeżość danych
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
- ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)
Jak cytować
ai-waw.com (2026). Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb) – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial
- Wydanie zbioru
- 2.2 (4 listopada 2026)
- SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376- Rewizja klasy
- 1 (4 listopada 2026)
985cd4ad1ecc9f5bc2b5d6b311d95ffd59db21779b4a19576d6bf34860f7fab0
Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).
Nota metodyczna
- Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
- Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- Przypisanie z dokumentu lokalizacji
- Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- „Pełna gama” nie jest wpisem
- Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- Zdolność wyłącznie z dokumentu
- Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- Stan wpisu
- Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- Kontrola kapitałowa
- Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- Handel i produkcja
- Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- Metale osobno
- Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- Odpowiednik w drugim metalu
- Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- Powiązania według metalu
- Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- Zakres zbioru
- Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.
Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).