# Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne

Wyrób zawierający ołów (pochodny): akumulatory kwasowo-ołowiowe inne niż rozruchowe – m.in. trakcyjne (wózki, pojazdy elektryczne), stacjonarne (zasilanie rezerwowe, magazynowanie energii) i inne; z elektrolitem ciekłym (8507 20 20) i pozostałe (8507 20 80). Masa handlu to masa akumulatorów, a nie ołowiu – poza sumą handlu wyrobów z ołowiu; ilość PRODCOM nie jest masą. Bez akumulatorów zużytych (złom).

- Metal: Ołów
- Rodzina: Wyroby pochodne (Akumulatory kwasowo-ołowiowe) · Ołów i stopy ołowiu · wyrób pochodny – https://ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-derived
- Wyrób pochodny: Wyrób pochodny (tlenki ołowiu, akumulatory kwasowo-ołowiowe – wyroby zawierające ołów) – nie wyrób z ołowiu działu 78 CN; zakłady i handel klasy podaje się osobno, bez łączenia z tonami ołowiu.
- Masa wyrobu: Wyrób zawierający ołów – akumulatory kwasowo-ołowiowe: tony handlu to masa akumulatorów (także obudów i elektrolitu), nie zawartość ołowiu; nie porównuje się ich z tonami ołowiu ani nie dodaje do nich.
- CN: 8507 20 20, 8507 20 80
- PRODCOM: 27.20.22.31, 27.20.22.41
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other
- JSON: https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 2 (w tym w UE-27: 2)
- spółki: 2
- państwa: 1
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 2
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: – – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 0 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 2 z 2 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bielsko-Biała – produkcja akumulatorów trakcyjnych (Bielsko-Biała) | [EnerSys Sp. z o.o.](https://ai-waw.com/podmioty/enersys-sp-z-o-o.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna grupy EnerSys – zakład w Bielsku-Białej: akumulatory trakcyjne (motive power), ogniwa 2 V (enersys.com) – https://www.enersys.com/en-gb/about-us/manufacturing-locations/bielsko-biala-poland/ | 2026-11-04 | – |
| Śródka – produkcja akumulatorów przemysłowych (Śródka) | [HOPPECKE Baterie Polska Sp. z o.o.](https://ai-waw.com/podmioty/hoppecke-baterie-polska-sp-z-o-o.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] HOPPECKE – „New production site in Europe for the new grid / Xtreme series” (22.02.2022): akumulatory stacjonarne VRLA grid / Xtreme z nowego zakładu w Polsce – https://www.hoppecke.com/en-sg/stories/show/new-production-site-in-europe-for-the-new-grid-xtreme-series/ | 2026-11-04 | – |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/producenci.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/producenci.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 302 tys. t (979 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 205 tys. t (887 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 491 tys. t (1,74 mld EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 520 tys. t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: – (1,35 mld EUR) – brak liczby (luka, nie zero)
- **Zakłady i państwa**: 2 zakł. (państwa: 1) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: – – klasa poza sumą handlu metalu – bez rangi

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 302 tys. t (979 mln EUR), a wywóz poza UE – 205 tys. t (887 mln EUR); saldo masy: −96,3 tys. t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 491 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Chiny (35,1%), Wietnam (26,1%) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (9,2%). Główni odbiorcy spoza UE: Stany Zjednoczone (18,1%), Wielka Brytania (15,9%) i Turcja (6,2%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o +14,7%, a wywozu – o +6,7%. Wartość produkcji sprzedanej UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.22.31, 27.20.22.41) w 2025 r.: 1,35 mld EUR; ilość – poufna lub niedostępna.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kody CN 8507 20 20, 8507 20 80 (CN 2026).
- Zmiany CN w latach 2005–2025: szereg łączy kody poprzednie, których cały zakres mieści się w klasie – 8507 20 10 (2005), 8507 20 31 (2005), 8507 20 39 (2005), 8507 20 81 (2005), 8507 20 89 (2005), 8507 20 41 (2006–2010), 8507 20 49 (2006–2010), 8507 20 92 (2006–2010), 8507 20 98 (2006–2010) (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu).
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 27.20.22.31, 27.20.22.41): ilość UE-27 w latach 2019–2022, 2024 to szacunek Eurostatu (E); ilość UE-27 w latach 2021–2024 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia); lata bez ilości UE-27: 2005–2018, 2025 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość w jednostce ce/el – bez przeliczenia na tony; lata do 2024 – kody PRODCOM 2024 (27.20.22.31 ← 27.20.22.30, 27.20.22.41 ← 27.20.22.40).
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Poza sumą handlu wyrobów z ołowiu: masa handlu to masa akumulatorów, a nie ołowiu.

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 135 860 | 114 425 | 293 848 871 | 326 357 367 | 187 022 | 314 200 | 2 163 | 2 852 |
| 2006 | 137 283 | 113 987 | 320 084 842 | 346 174 286 | 130 770 | 166 835 | 2 332 | 3 037 |
| 2007 | 160 569 | 121 955 | 418 331 114 | 420 637 254 | 179 572 | 266 948 | 2 605 | 3 449 |
| 2008 | 155 568 | 119 503 | 494 270 551 | 497 785 041 | 126 990 | 169 864 | 3 177 | 4 165 |
| 2009 | 126 772 | 132 287 | 344 151 595 | 383 888 982 | 114 250 | 286 443 | 2 715 | 2 902 |
| 2010 | 152 560 | 139 434 | 449 752 522 | 503 475 046 | 212 731 | 381 243 | 2 948 | 3 611 |
| 2011 | 168 550 | 152 985 | 486 403 808 | 542 080 510 | 260 412 | 387 944 | 2 886 | 3 543 |
| 2012 | 181 678 | 158 868 | 561 618 117 | 561 158 387 | 255 662 | 417 695 | 3 091 | 3 532 |
| 2013 | 218 698 | 171 634 | 534 352 075 | 606 016 221 | 267 554 | 394 481 | 2 443 | 3 531 |
| 2014 | 260 001 | 179 166 | 654 307 623 | 646 594 516 | 301 208 | 434 332 | 2 517 | 3 609 |
| 2015 | 262 948 | 192 429 | 730 562 357 | 704 750 639 | 341 481 | 535 362 | 2 778 | 3 662 |
| 2016 | 270 318 | 195 497 | 710 423 997 | 704 813 237 | 380 017 | 495 800 | 2 628 | 3 605 |
| 2017 | 286 491 | 219 573 | 814 438 214 | 806 602 008 | 396 577 | 534 785 | 2 843 | 3 673 |
| 2018 | 317 716 | 271 996 | 881 757 026 | 815 157 204 | 392 097 | 548 685 | 2 775 | 2 997 |
| 2019 | 342 674 | 305 809 | 874 498 155 | 905 357 109 | 409 042 | 584 568 | 2 552 | 2 961 |
| 2020 | 321 100 | 308 601 | 774 455 426 | 835 401 600 | 396 647 | 612 793 | 2 412 | 2 707 |
| 2021 | 393 794 | 324 756 | 893 819 478 | 847 052 703 | 494 949 | 671 650 | 2 270 | 2 608 |
| 2022 | 326 511 | 245 553 | 1 195 977 428 | 956 495 497 | 487 469 | 541 712 | 3 663 | 3 895 |
| 2023 | 264 672 | 220 987 | 941 650 452 | 973 231 537 | 478 135 | 549 392 | 3 558 | 4 404 |
| 2024 | 293 785 | 215 495 | 1 013 219 430 | 945 934 577 | 498 781 | 527 261 | 3 449 | 4 390 |
| 2025 | 301 689 | 205 373 | 979 196 277 | 887 398 191 | 490 620 | 520 137 | 3 246 | 4 321 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 211 744 | 135 361 | 655 945 079 | 572 371 077 | 275 059 | 312 581 | 3 098 | 4 228 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/handel.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/handel.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/handel.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 27.20.22.31, 27.20.22.41) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (ogniw) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | luka |  | – | – |
| 2007 | luka |  | – | – |
| 2008 | luka |  | – | – |
| 2009 | luka |  | – | – |
| 2010 | luka |  | – | – |
| 2011 | luka |  | – | – |
| 2012 | luka |  | – | – |
| 2013 | luka |  | – | – |
| 2014 | luka |  | – | – |
| 2015 | luka |  | – | – |
| 2016 | luka |  | – | – |
| 2017 | luka |  | – | – |
| 2018 | luka |  | – | – |
| 2019 | 21 281 425 | E | 1 388 380 431 | – |
| 2020 | 17 230 044 | E | 1 173 653 670 | – |
| 2021 | 19 160 107 | ER | 1 468 563 528 | – |
| 2022 | 20 471 353 | ER | 1 574 315 924 | – |
| 2023 | 18 600 000 | R | 1 520 000 000 | – |
| 2024 | 16 367 544 | ER | 1 477 814 418 | – |
| 2025 | luka |  | 1 350 000 000 | – |

Zużycie pozorne nie jest liczone: ilość PRODCOM w jednostce innej niż masa (ce/el) – bez przeliczenia na tony.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Grecja (+104 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Niderlandy (−50,5 tys. t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Grecja (GR) | 9 508 | 113 824 | 104 316 | 1,2 | 15,7 |
| Polska (PL) | 34 808 | 87 165 | 52 356 | 4,4 | 12,0 |
| Słowenia (SI) | 8 763 | 45 874 | 37 110 | 1,1 | 6,3 |
| Portugalia (PT) | 6 053 | 35 699 | 29 646 | 0,8 | 4,9 |
| Bułgaria (BG) | 2 860 | 10 470 | 7 610 | 0,4 | 1,4 |
| Francja (FR) | 70 947 | 74 785 | 3 838 | 9,0 | 10,3 |
| Hiszpania (ES) | 46 808 | 46 984 | 176 | 5,9 | 6,5 |
| Malta (MT) | 262 | 0 | -262 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 653 | 88 | -565 | 0,1 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 1 241 | 68 | -1 173 | 0,2 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 1 649 | 241 | -1 408 | 0,2 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 1 731 | 1 | -1 729 | 0,2 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 3 698 | 591 | -3 107 | 0,5 | 0,1 |
| Słowacja (SK) | 5 027 | 1 134 | -3 893 | 0,6 | 0,2 |
| Estonia (EE) | 4 111 | 103 | -4 009 | 0,5 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 11 158 | 4 977 | -6 182 | 1,4 | 0,7 |
| Węgry (HU) | 14 319 | 6 958 | -7 361 | 1,8 | 1,0 |
| Austria (AT) | 14 155 | 5 254 | -8 901 | 1,8 | 0,7 |
| Rumunia (RO) | 9 705 | 668 | -9 037 | 1,2 | 0,1 |
| Dania (DK) | 14 951 | 3 792 | -11 159 | 1,9 | 0,5 |
| Czechy (CZ) | 21 001 | 4 849 | -16 153 | 2,7 | 0,7 |
| Szwecja (SE) | 34 442 | 9 545 | -24 897 | 4,4 | 1,3 |
| Irlandia (IE) | 27 982 | 407 | -27 575 | 3,5 | 0,1 |
| Belgia (BE) | 41 222 | 10 880 | -30 342 | 5,2 | 1,5 |
| Włochy (IT) | 94 289 | 51 017 | -43 272 | 11,9 | 7,0 |
| Niemcy (DE) | 172 681 | 122 341 | -50 340 | 21,8 | 16,9 |
| Niderlandy (NL) | 138 287 | 87 798 | -50 488 | 17,5 | 12,1 |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Niderlandy (+96,6 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Włochy (−47,3 tys. t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niderlandy (NL) | 101 501 | 198 069 | 96 568 | 16,8 | 27,2 |
| Polska (PL) | 21 392 | 69 611 | 48 219 | 3,5 | 9,6 |
| Słowenia (SI) | 3 741 | 42 532 | 38 791 | 0,6 | 5,8 |
| Grecja (GR) | 4 505 | 42 075 | 37 571 | 0,8 | 5,8 |
| Portugalia (PT) | 3 850 | 29 342 | 25 492 | 0,6 | 4,0 |
| Francja (FR) | 54 924 | 66 110 | 11 185 | 9,1 | 9,1 |
| Bułgaria (BG) | 2 680 | 9 238 | 6 558 | 0,4 | 1,3 |
| Niemcy (DE) | 137 485 | 143 735 | 6 250 | 22,8 | 19,8 |
| Hiszpania (ES) | 25 133 | 27 078 | 1 945 | 4,2 | 3,7 |
| Malta (MT) | 217 | 2 | -215 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 478 | 158 | -320 | 0,1 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 640 | 76 | -564 | 0,1 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 1 560 | 981 | -579 | 0,3 | 0,1 |
| Estonia (EE) | 883 | 276 | -608 | 0,2 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 1 945 | 0 | -1 945 | 0,3 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 2 170 | 90 | -2 080 | 0,4 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 2 380 | 16 | -2 364 | 0,4 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 4 175 | 1 398 | -2 777 | 0,7 | 0,2 |
| Rumunia (RO) | 4 719 | 61 | -4 658 | 0,8 | 0,0 |
| Czechy (CZ) | 8 988 | 2 228 | -6 760 | 1,5 | 0,3 |
| Finlandia (FI) | 8 724 | 869 | -7 855 | 1,4 | 0,1 |
| Austria (AT) | 13 221 | 4 779 | -8 442 | 2,2 | 0,7 |
| Dania (DK) | 14 146 | 3 015 | -11 131 | 2,3 | 0,4 |
| Belgia (BE) | 35 343 | 20 080 | -15 264 | 5,9 | 2,8 |
| Węgry (HU) | 23 861 | 6 214 | -17 647 | 4,0 | 0,9 |
| Szwecja (SE) | 32 475 | 13 805 | -18 670 | 5,4 | 1,9 |
| Włochy (IT) | 93 293 | 45 956 | -47 338 | 15,4 | 6,3 |
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 138 z 531 przepływów (95,1% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 16 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Grecja | Niemcy | 51 817 | 161 753 927 |
| Belgia | Niderlandy | 28 694 | 14 416 396 |
| Belgia | Irlandia | 18 512 | 400 583 |
| Polska | Włochy | 16 554 | 54 961 830 |
| Niderlandy | Niemcy | 15 563 | 66 174 158 |
| Niemcy | Niderlandy | 15 476 | 43 641 729 |
| Portugalia | Niemcy | 11 989 | 36 199 651 |
| Polska | Niemcy | 11 669 | 49 738 780 |
| Słowenia | Włochy | 10 412 | 28 820 785 |
| Niemcy | Włochy | 8 214 | 33 595 923 |
| Niemcy | Belgia | 8 048 | 21 680 942 |
| Hiszpania | Szwecja | 7 961 | 26 641 671 |
| Francja | Niemcy | 7 467 | 35 590 059 |
| Niemcy | Czechy | 7 076 | 38 363 434 |
| Portugalia | Francja | 6 743 | 19 627 203 |
| Niemcy | Francja | 6 625 | 30 146 239 |
| Słowenia | Hiszpania | 6 446 | 17 056 498 |
| Hiszpania | Niemcy | 6 162 | 19 278 270 |
| Szwecja | Belgia | 5 994 | 37 732 986 |
| Włochy | Niemcy | 5 968 | 16 673 488 |
Pozostałe przepływy (118) – w pliku CSV rysunku.

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 115 z 481 przepływów (95,0% masy) Przywóz bez wskazanego państwa wysyłki (poufne): 2,1 t – poza mapą.

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Portugalia | Niemcy | 18 467 | 49 458 048 |
| Polska | Włochy | 15 743 | 39 826 686 |
| Grecja | Niemcy | 14 642 | 32 041 033 |
| Słowenia | Niemcy | 13 307 | 35 046 772 |
| Włochy | Niemcy | 11 754 | 32 935 656 |
| Słowenia | Włochy | 11 396 | 25 605 747 |
| Niemcy | Niderlandy | 11 315 | 31 054 386 |
| Niemcy | Włochy | 10 730 | 28 366 143 |
| Portugalia | Francja | 9 673 | 22 780 045 |
| Niemcy | Szwecja | 8 981 | 26 736 373 |
| Słowenia | Węgry | 7 133 | 1 254 553 |
| Niemcy | Polska | 7 070 | 22 789 192 |
| Francja | Niemcy | 6 533 | 20 694 012 |
| Niemcy | Belgia | 6 053 | 16 338 932 |
| Grecja | Włochy | 5 695 | 12 802 283 |
| Niemcy | Francja | 5 493 | 17 789 190 |
| Włochy | Węgry | 5 440 | 3 509 906 |
| Niemcy | Dania | 5 330 | 10 980 751 |
| Francja | Belgia | 4 688 | 12 033 460 |
| Włochy | Francja | 4 588 | 14 212 930 |
Pozostałe przepływy (95) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 2125 · trzej najwięksi 70,3% · partnerów: 58 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Chiny | 105 789 | 340 874 024 | 35,1 |
| 2 | Wietnam | 78 593 | 231 673 036 | 26,1 |
| 3 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 27 795 | 74 085 429 | 9,2 |
| 4 | Tajwan | 21 156 | 45 926 385 | 7,0 |
| 5 | Wielka Brytania | 18 338 | 91 462 753 | 6,1 |
| 6 | Stany Zjednoczone | 14 790 | 79 250 216 | 4,9 |
| 7 | Indie | 8 001 | 18 783 161 | 2,7 |
| 8 | Korea Południowa | 7 357 | 16 014 664 | 2,4 |
| 9 | Macedonia Północna | 6 190 | 17 102 928 | 2,1 |
| 10 | Turcja | 4 531 | 12 085 710 | 1,5 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Zjednoczone Emiraty Arabskie 16 456 → 27 795 t (+68,9%); Indie 5 301 → 8 001 t (+50,9%); Macedonia Północna 4 320 → 6 190 t (+43,3%); Turcja 3 577 → 4 531 t (+26,7%); Korea Południowa 7 352 → 7 357 t (+0,1%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Wielka Brytania 24 803 → 18 338 t (−26,1%); Tajwan 26 311 → 21 156 t (−19,6%); Filipiny 4 315 → 3 713 t (−14,0%); Chiny 118 834 → 105 789 t (−11,0%); Wietnam 87 696 → 78 593 t (−10,4%)
- Nowi partnerzy: –

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 751 · trzej najwięksi 40,1% · partnerów: 173 · masa z przypisanym państwem 99,9%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Stany Zjednoczone | 37 083 | 147 559 168 | 18,1 |
| 2 | Wielka Brytania | 32 610 | 139 103 117 | 15,9 |
| 3 | Turcja | 12 749 | 52 206 176 | 6,2 |
| 4 | Szwajcaria | 10 578 | 54 419 540 | 5,2 |
| 5 | Australia | 9 341 | 33 927 465 | 4,5 |
| 6 | Arabia Saudyjska | 9 293 | 44 447 301 | 4,5 |
| 7 | Izrael | 6 507 | 22 001 559 | 3,2 |
| 8 | Kanada | 6 270 | 22 449 296 | 3,1 |
| 9 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 5 566 | 26 680 238 | 2,7 |
| 10 | Singapur | 4 499 | 16 752 703 | 2,2 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Arabia Saudyjska 6 250 → 9 293 t (+48,7%); Australia 7 442 → 9 341 t (+25,5%); Turcja 10 533 → 12 749 t (+21,0%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Rosja 62 344 → 43 t (−99,9%); Argentyna 3 559 → 767 t (−78,5%); Nigeria 3 482 → 762 t (−78,1%); Malezja 3 653 → 1 450 t (−60,3%); Egipt 6 418 → 2 743 t (−57,3%)
- Nowi partnerzy: Indie 4 224 t; Kolumbia 3 005 t; Meksyk 2 817 t; Brazylia 2 429 t; Algieria 2 337 t

- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne”: klasy poprzedzające – Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb), Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy), Tlenki ołowiu (glejta, minia); klasy następne – –.

- **Klasy poprzedzające**: [Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial) (CN 7801 91 00); [Pozostały ołów nieobrobiony i stopy ołowiu (PbCa, PbSn, ołów surowy)](https://ai-waw.com/produkty/pb-unwrought-other) (CN 7801 99 10); [Tlenki ołowiu (glejta, minia)](https://ai-waw.com/produkty/pb-oxide) (CN 2824 10 00)
- **Klasa**: [Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other) (CN 8507 20 20)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `f0a6bd0bcb0e80b252796c86c7bea1a2560aca7339a819803aa7710bf6078a83`
- BibTeX: https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other.bib · RIS: https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Normy wyrobów: EN 60254-1 – Akumulatory ołowiowe trakcyjne – Część 1: Wymagania ogólne i metody badań; EN 60896-11 – Baterie ołowiowe stacjonarne – Część 11: Typy otwarte – Ogólne wymagania i metody badań; EN 60896-21 – Baterie ołowiowe stacjonarne – Część 21: Typy wyposażone w zawory – Metody badań; EN 60896-22 – Baterie ołowiowe stacjonarne – Część 22: Typy wyposażone w zawory – Wymagania; EN 61056-1 – Akumulatory kwasowo-ołowiowe ogólnego zastosowania (typy wyposażone w zawory) – Część 1: Wymagania ogólne, charakterystyki funkcjonalne – Metody badań
- Synonimy PL: akumulatory ołowiowe trakcyjne; baterie ołowiowe stacjonarne; akumulatory kwasowo-ołowiowe ogólnego zastosowania; akumulator trakcyjny; bateria stacjonarna; bateria kwasowo-ołowiowa
- Synonimy EN: lead-acid traction batteries; stationary lead-acid batteries; general purpose lead-acid batteries; traction battery; stationary battery; lead-acid battery
- Synonimy DE: Blei-Akkumulatoren, mit flüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte sowie Starterbatterien); Blei-Akkumulatoren, mit nichtflüssigem Elektrolyt arbeitend (ausg. ausgebrauchte sowie Starterbatterien); Blei-Antriebsbatterien; Antriebsbatterie; Traktionsakkumulator; Ortsfeste Blei-Akkumulatoren; ortsfeste Batterie; Bleibatterien für allgemeine Anwendungen; Bleiakkumulator
- Cały słownik stopów i norm: https://ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-battery-other
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-battery-other

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
