# Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)

Ołów nieobrobiony plastycznie, w którym antymon jest głównym innym pierwiastkiem (CN 7801 91 00) – stopy PbSb (ołów twardy), m.in. na kratki i części akumulatorów kwasowo-ołowiowych oraz odlewy z ołowiu. Wsad producentów akumulatorów i odlewni, a nie półwyrób.

- Metal: Ołów
- Rodzina: Stopy nieobrobione (wsad) (Stopy nieobrobione) · Stopy ołowiu – https://ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-feedstock
- CN: 7801 91 00
- PRODCOM: 24.43.11.50
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial
- JSON: https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 9 (w tym w UE-27: 8)
- spółki: 9
- państwa: 7
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 9
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0,0% – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 6 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 8 z 9 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Campine NV (Beerse) | [Campine NV](https://ai-waw.com/podmioty/campine-nv.md) | [F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG](https://ai-waw.com/podmioty/grupy/f-w-hempel-co-erze-und-metalle-gmbh-co-kg.md) | Belgia | produkuje | – | [B] Witryna spółki – recykling ołowiu: ołów miękki, ołów twardy i stopy ołowiu według specyfikacji (campine.com) – https://www.campine.com/metals-recovery/lood-recyclage/ | 2026-11-04 | F. W. Hempel & Co. Erze und Metalle (GmbH & Co.) KG (Niemcy) |
| Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych (Příbram) | [Kovohutě Příbram nástupnická a.s.](https://ai-waw.com/podmioty/kovohute-pribram-nastupnicka-a-s.md) | – | Czechy | produkuje | PbSb8Sn2, PbSn6Sb14CuAs (ASMIT), PbSn10Sb15Cu1 (K 10) | [B] Witryna spółki – stopy na bazie ołowiu, cyny i antymonu: stopy łożyskowe ołowiowe i stopy odlewnicze (kovopb.cz) – https://www.kovopb.cz/divize-produkty/slitiny-na-bazi-olova-cinu-a-antimonu/ | 2026-11-04 | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. (Czechy) |
| Albalate del Arzobispo – huta ołowiu RECOBAT (recykling zużytych akumulatorów) (Albalate del Arzobispo) | [Derichebourg España, S.A.U.](https://ai-waw.com/podmioty/derichebourg-espana-s-a-u.md) | [Derichebourg](https://ai-waw.com/podmioty/grupy/derichebourg.md) | Hiszpania | produkuje | – | [B] Witryna spółki – Albalate del Arzobispo, ołów: gąski stopów, w tym ołów antymonowy (derichebourgespana.com) – https://www.derichebourgespana.com/derichebourg-espana/albalate-plomo/ | 2026-11-04 | Derichebourg (Francja) |
| Katowice – Zakład Ołowiu (rafinacja i stopy ołowiu) (Katowice) | [Baterpol S.A.](https://ai-waw.com/podmioty/baterpol-s-a.md) | [Boryszew](https://ai-waw.com/podmioty/grupy/boryszew.md) | Polska | produkuje | – | [C] Witryna spółki – stopy ołowiu wg specyfikacji odbiorcy z dodatkami m.in. Sb, Sn, As, Ca, Se (baterpol.pl); rafinacja i stopowanie w Zakładzie Ołowiu w Katowicach – https://baterpol.pl/index.php/stopy-olowiu | 2026-11-04 | Grupa Boryszew (Polska) |
| Chmielów – przetop i rafinacja odpadów cyny (Chmielów) | [Fenix Metals sp. z o.o.](https://ai-waw.com/podmioty/fenix-metals-sp-z-o-o.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna spółki – produkty: ołów antymonowy (gąska) obok cyny i stopów cynowych (fenixmetals.com) – https://fenixmetals.com/products/ | 2026-11-04 | Fenix Metals sp. z o.o. (Polska) |
| Piekary Śląskie – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, przetop i rafinacja ołowiu (Piekary Śląskie) | [Orzeł Biały S.A.](https://ai-waw.com/podmioty/orzel-bialy-s-a.md) | – | Polska | produkuje | – | [B] Witryna spółki – ołów i stopy ołowiu: stopy antymonowe (orzel-bialy.com.pl) – https://orzel-bialy.com.pl/olow-i-stopy-olowiu | 2026-11-04 | – |
| Landskrona – huta wtórna ołowiu (recykling akumulatorów) (Landskrona) | [Boliden Bergsöe AB](https://ai-waw.com/podmioty/boliden-bergsoe-ab.md) | [Boliden](https://ai-waw.com/podmioty/grupy/boliden.md) | Szwecja | produkuje | – | [B] Boliden – karta produktu „Lead – Bergsöe”: stopy ołowiu z antymonem wytwarzane w Bergsöe, 1 – https://www.boliden.com/497add/globalassets/products-new/documents/lead-bergsoe-product-sheet-2018_of.pdf | 2026-11-04 | Boliden (Szwecja) |
| Hendek – odzysk akumulatorów i przetop ołowiu (Hendek) | [Remet Metal San. Tic. Ltd. Şti.](https://ai-waw.com/podmioty/remet-metal-san-tic-ltd-sti.md) | – | Turcja | produkuje | PbSb | [B] Witryna spółki – produkcja ołowiu: gąski i wlewki stopów ołowiowo-antymonowych (remet.com.tr) – https://remet.com.tr/lead-production/ | 2026-11-04 | Remet Metal (–) |
| Lamezia Terme (San Pietro Lametino) – recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych, piec obrotowy, rafinacja i stopy ołowiu (Lamezia Terme) | [New Meca S.r.l.](https://ai-waw.com/podmioty/new-meca-s-r-l.md) | – | Włochy | produkuje | – | [B] Regione Calabria – DDG n. 12130 z 30.08.2023, odnowienie AIA dla zakładu New Meca S.r.l. (Lamezia Terme), s. 1, 4 – https://www.regione.calabria.it/wp-content/uploads/2023/09/ddg-12130.pdf | 2026-11-04 | – |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/producenci.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/producenci.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 17,5 tys. t (43,0 mln EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 5 411 t (16,5 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 107 tys. t (261 mln EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 103 tys. t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: 205 tys. t (469 mln EUR)
- **Zakłady i państwa**: 9 zakł. (państwa: 7) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: 4. z 6 (według masy wywozu poza UE) – przywóz: 3. z 6; wywóz: 4. z 6; produkcja (grupa kodu PRODCOM): 3. z 5

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 17,5 tys. t (43,0 mln EUR), a wywóz poza UE – 5 411 t (16,5 mln EUR); saldo masy: −12,1 tys. t (nadwyżka przywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 107 tys. t. Główni dostawcy spoza UE: Pakistan (26,9%), Ukraina (13,4%) i Meksyk (10,0%). Główni odbiorcy spoza UE: Macedonia Północna (35,5%), Wielka Brytania (16,1%) i Szwajcaria (10,7%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o −66,5%, a wywozu – o +65,6%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.11.50) wyniosła w 2025 r. 205 tys. t (469 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 217 tys. t.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kod CN 7801 91 00 (CN 2026).
- Kody klasy bez zmian w latach 2005–2025 (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu) – szereg porównywalny.
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 24.43.11.50): ilość UE-27 w latach 2008–2019 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia); lata bez ilości UE-27: 2005 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość poufna (C) w 2025 r. w 10 państwach (AT, BE, CZ, FR, GR, IE, PL, PT, SE, SK) – wartości poufnych nie uzupełnia się; zużycie pozorne liczone z produkcji sprzedanej – bez produkcji zużytej we własnym zakładzie (np. ołowiu rafinowanego przerabianego na stopy, blachy lub tlenek w zakładzie, który go wytopił), co zaniża wynik.
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Rok 2026 – dane miesięczne: spoza UE styczeń–sierpień, wewnątrz UE styczeń–lipiec (rok niepełny, wstępny).

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 22 641 | 3 895 | 18 175 585 | 3 354 457 | 265 485 | 72 836 | 803 | 861 |
| 2006 | 27 376 | 4 513 | 26 610 473 | 3 735 660 | 64 332 | 71 620 | 972 | 828 |
| 2007 | 44 516 | 7 249 | 79 660 683 | 13 163 838 | 86 216 | 79 931 | 1 789 | 1 816 |
| 2008 | 33 810 | 6 644 | 53 329 196 | 9 152 836 | 53 633 | 64 539 | 1 577 | 1 378 |
| 2009 | 32 808 | 12 360 | 38 503 158 | 12 860 578 | 50 764 | 48 188 | 1 174 | 1 041 |
| 2010 | 36 971 | 7 453 | 56 344 032 | 10 369 169 | 76 585 | 70 021 | 1 524 | 1 391 |
| 2011 | 40 694 | 12 041 | 70 109 288 | 19 342 433 | 61 003 | 70 574 | 1 723 | 1 606 |
| 2012 | 40 132 | 13 073 | 64 969 165 | 19 709 258 | 88 986 | 75 941 | 1 619 | 1 508 |
| 2013 | 35 017 | 5 548 | 59 324 214 | 9 006 641 | 85 507 | 77 133 | 1 694 | 1 623 |
| 2014 | 41 284 | 2 496 | 67 403 468 | 4 300 328 | 115 615 | 82 987 | 1 633 | 1 723 |
| 2015 | 52 330 | 3 268 | 85 216 673 | 6 312 749 | 110 041 | 84 298 | 1 628 | 1 932 |
| 2016 | 67 570 | 5 579 | 114 886 636 | 11 031 208 | 107 406 | 78 225 | 1 700 | 1 977 |
| 2017 | 72 519 | 5 338 | 136 247 759 | 12 229 364 | 111 639 | 80 740 | 1 879 | 2 291 |
| 2018 | 79 294 | 9 535 | 143 681 104 | 20 164 427 | 92 370 | 79 961 | 1 812 | 2 115 |
| 2019 | 61 406 | 6 097 | 111 131 219 | 12 352 688 | 103 079 | 86 094 | 1 810 | 2 026 |
| 2020 | 40 719 | 6 122 | 72 076 326 | 10 447 397 | 102 756 | 83 378 | 1 770 | 1 707 |
| 2021 | 39 020 | 5 858 | 80 352 219 | 12 688 047 | 130 545 | 85 551 | 2 059 | 2 166 |
| 2022 | 26 087 | 8 468 | 57 621 271 | 20 490 233 | 128 652 | 102 034 | 2 209 | 2 420 |
| 2023 | 37 533 | 4 799 | 79 790 073 | 12 300 193 | 116 456 | 98 683 | 2 126 | 2 563 |
| 2024 | 19 033 | 5 081 | 41 655 214 | 12 290 495 | 110 085 | 97 669 | 2 189 | 2 419 |
| 2025 | 17 541 | 5 411 | 43 021 289 | 16 474 863 | 107 196 | 103 498 | 2 453 | 3 044 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 11 686 | 5 507 | 25 126 939 | 13 183 572 | 49 986 | 53 062 | 2 150 | 2 394 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/handel.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/handel.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/handel.metadata.json)

## Bilans klasy w UE-27, 2025

Bilans UE-27 w 2025: produkcja sprzedana 205 tys. t, przywóz spoza UE 17,5 tys. t, wywóz poza UE 5 411 t, zużycie pozorne 217 tys. t; handel wewnątrz UE klasy 107 tys. t (pętla).

- Produkcja sprzedana UE-27: 205 tys. t
- Przywóz spoza UE: 17,5 tys. t
- Wywóz poza UE: 5 411 t
- Zużycie pozorne: 217 tys. t
- Handel wewnątrz UE (klasa): 107 tys. t

Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.11.50 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/bilans.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/bilans.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/bilans.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.11.50) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | 347 574 |  | 368 886 818 | 370 437 |
| 2007 | 397 470 |  | 721 518 061 | 434 737 |
| 2008 | 335 136 | R | 537 719 341 | 362 302 |
| 2009 | 222 016 | R | 266 680 703 | 242 464 |
| 2010 | 223 075 | R | 356 788 542 | 252 593 |
| 2011 | 251 241 | R | 425 686 178 | 279 894 |
| 2012 | 210 440 | R | 333 146 213 | 237 499 |
| 2013 | 195 787 | R | 348 596 564 | 225 256 |
| 2014 | 230 859 | R | 363 127 301 | 269 647 |
| 2015 | 235 032 | R | 389 324 345 | 284 094 |
| 2016 | 232 846 | R | 400 404 444 | 294 837 |
| 2017 | 221 479 | R | 426 834 838 | 288 660 |
| 2018 | 206 791 | R | 386 697 974 | 276 551 |
| 2019 | 212 030 | R | 367 636 425 | 267 339 |
| 2020 | 193 394 |  | 309 378 425 | 227 992 |
| 2021 | 222 094 |  | 390 122 680 | 255 255 |
| 2022 | 201 247 |  | 424 696 238 | 218 866 |
| 2023 | 219 807 |  | 426 860 070 | 252 541 |
| 2024 | 209 494 |  | 437 349 368 | 223 446 |
| 2025 | 204 665 |  | 468 809 077 | 216 795 |

Zakres kodu PRODCOM 24.43.11.50 (klasy: Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Belgia (+16,0 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Niemcy (−19,0 tys. t). Wywóz poufny (brak liczby): Łotwa.

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Belgia (BE) | 699 | 16 711 | 16 012 | 0,6 | 15,3 |
| Szwecja (SE) | 3 | 8 546 | 8 543 | 0,0 | 7,9 |
| Bułgaria (BG) | 9 379 | 16 364 | 6 985 | 7,5 | 15,0 |
| Słowacja (SK) | 183 | 5 651 | 5 467 | 0,2 | 5,2 |
| Francja (FR) | 111 | 5 148 | 5 038 | 0,1 | 4,7 |
| Estonia (EE) | 0 | 2 750 | 2 750 | 0,0 | 2,5 |
| Włochy (IT) | 8 758 | 10 980 | 2 222 | 7,0 | 10,1 |
| Rumunia (RO) | 601 | 2 238 | 1 637 | 0,5 | 2,1 |
| Chorwacja (HR) | 9 | 424 | 416 | 0,0 | 0,4 |
| Austria (AT) | 1 229 | 1 581 | 352 | 1,0 | 1,5 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Dania (DK) | 18 | 13 | -5 | 0,0 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 90 | 0 | -90 | 0,1 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 95 | 0 | -95 | 0,1 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 137 | 0 | -137 | 0,1 | 0,0 |
| Węgry (HU) | 853 | 0 | -853 | 0,7 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 1 442 | 0 | -1 442 | 1,2 | 0,0 |
| Polska (PL) | 15 888 | 14 356 | -1 532 | 12,7 | 13,2 |
| Czechy (CZ) | 11 087 | 6 251 | -4 836 | 8,9 | 5,7 |
| Finlandia (FI) | 7 655 | 0 | -7 655 | 6,1 | 0,0 |
| Hiszpania (ES) | 12 020 | 4 126 | -7 894 | 9,6 | 3,8 |
| Słowenia (SI) | 10 929 | 334 | -10 594 | 8,8 | 0,3 |
| Grecja (GR) | 15 157 | 4 036 | -11 121 | 12,2 | 3,7 |
| Niemcy (DE) | 28 397 | 9 404 | -18 993 | 22,8 | 8,6 |
| Łotwa (LV) | 0 | – | – | 0,0 | – |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Belgia (+17,8 tys. t), największa nadwyżka przywozu – Czechy (−43,5 tys. t). Wywóz poufny (brak liczby): Chorwacja, Luksemburg, Portugalia.

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Belgia (BE) | 1 397 | 19 185 | 17 788 | 0,9 | 21,9 |
| Szwecja (SE) | 0 | 10 333 | 10 333 | 0,0 | 11,8 |
| Austria (AT) | 1 731 | 6 508 | 4 777 | 1,1 | 7,4 |
| Estonia (EE) | 0 | 2 601 | 2 601 | 0,0 | 3,0 |
| Słowacja (SK) | 33 | 2 580 | 2 547 | 0,0 | 3,0 |
| Bułgaria (BG) | 5 102 | 7 321 | 2 220 | 3,1 | 8,4 |
| Hiszpania (ES) | 1 934 | 2 002 | 67 | 1,2 | 2,3 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 4 | 0 | -4 | 0,0 | 0,0 |
| Dania (DK) | 19 | 1 | -19 | 0,0 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 465 | 74 | -390 | 0,3 | 0,1 |
| Grecja (GR) | 4 562 | 3 901 | -661 | 2,8 | 4,5 |
| Słowenia (SI) | 3 907 | 1 059 | -2 847 | 2,4 | 1,2 |
| Rumunia (RO) | 3 149 | 160 | -2 989 | 1,9 | 0,2 |
| Węgry (HU) | 3 270 | 170 | -3 100 | 2,0 | 0,2 |
| Finlandia (FI) | 3 696 | 0 | -3 696 | 2,3 | 0,0 |
| Włochy (IT) | 14 318 | 7 222 | -7 096 | 8,8 | 8,3 |
| Niemcy (DE) | 22 674 | 10 326 | -12 347 | 14,0 | 11,8 |
| Polska (PL) | 20 619 | 1 618 | -19 001 | 12,7 | 1,9 |
| Francja (FR) | 25 058 | 5 628 | -19 431 | 15,4 | 6,4 |
| Czechy (CZ) | 50 386 | 6 875 | -43 510 | 31,0 | 7,9 |
| Chorwacja (HR) | 0 | – | – | 0,0 | – |
| Luksemburg (LU) | 46 | – | – | 0,0 | – |
| Portugalia (PT) | 0 | – | – | 0,0 | – |
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 44 z 123 przepływów (95,2% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Francja | Niemcy | 10 059 | 26 852 101 |
| Włochy | Finlandia | 7 528 | 17 608 453 |
| Szwecja | Polska | 6 311 | 15 770 122 |
| Bułgaria | Grecja | 6 125 | 13 209 849 |
| Belgia | Niemcy | 6 001 | 12 449 444 |
| Szwecja | Włochy | 4 641 | 15 795 824 |
| Polska | Czechy | 4 421 | 9 475 716 |
| Polska | Niemcy | 4 175 | 10 337 030 |
| Belgia | Czechy | 3 931 | 8 703 751 |
| Włochy | Bułgaria | 3 600 | 3 234 709 |
| Polska | Hiszpania | 3 162 | 6 821 357 |
| Bułgaria | Słowenia | 3 003 | 6 420 008 |
| Niemcy | Polska | 2 879 | 7 493 167 |
| Austria | Słowenia | 2 591 | 8 304 226 |
| Włochy | Grecja | 2 562 | 2 336 277 |
| Słowacja | Polska | 2 306 | 4 079 034 |
| Czechy | Słowenia | 2 303 | 4 802 792 |
| Grecja | Bułgaria | 2 227 | 2 225 714 |
| Rumunia | Bułgaria | 1 958 | 4 411 090 |
| Grecja | Niemcy | 1 805 | 6 570 826 |
Pozostałe przepływy (24) – w pliku CSV rysunku.

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 33 z 84 przepływów (95,4% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Niemcy | Czechy | 28 049 | 48 538 239 |
| Szwecja | Niemcy | 8 007 | 14 706 859 |
| Polska | Czechy | 6 050 | 10 996 681 |
| Belgia | Francja | 5 624 | 8 087 984 |
| Bułgaria | Polska | 4 823 | 8 114 394 |
| Austria | Czechy | 4 342 | 7 473 142 |
| Włochy | Niemcy | 4 172 | 7 978 816 |
| Grecja | Włochy | 4 026 | 7 069 485 |
| Szwecja | Włochy | 3 261 | 5 991 752 |
| Francja | Niemcy | 3 150 | 6 275 668 |
| Belgia | Włochy | 2 901 | 4 885 116 |
| Szwecja | Polska | 2 707 | 4 770 510 |
| Bułgaria | Grecja | 2 177 | 4 191 240 |
| Belgia | Czechy | 2 162 | 3 666 956 |
| Francja | Włochy | 2 063 | 2 698 152 |
| Bułgaria | Rumunia | 1 801 | 2 915 427 |
| Czechy | Niemcy | 1 800 | 3 292 361 |
| Czechy | Polska | 1 755 | 3 155 658 |
| Austria | Węgry | 1 752 | 3 332 648 |
| Słowenia | Czechy | 1 739 | 2 904 887 |
Pozostałe przepływy (13) – w pliku CSV rysunku.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 1241 · trzej najwięksi 50,3% · partnerów: 30 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Pakistan | 4 724 | 10 937 595 | 26,9 |
| 2 | Ukraina | 2 344 | 4 155 108 | 13,4 |
| 3 | Meksyk | 1 748 | 4 410 231 | 10,0 |
| 4 | Kamerun | 1 718 | 3 059 336 | 9,8 |
| 5 | Liban | 1 171 | 3 377 001 | 6,7 |
| 6 | Albania | 912 | 4 647 065 | 5,2 |
| 7 | Egipt | 806 | 1 669 429 | 4,6 |
| 8 | Turcja | 692 | 1 239 859 | 3,9 |
| 9 | Zimbabwe | 508 | 876 392 | 2,9 |
| 10 | Wielka Brytania | 480 | 1 031 971 | 2,7 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Ukraina 1 453 → 2 344 t (+61,4%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Białoruś 951 → 0 t (−100,0%); Chile 1 151 → 0 t (−100,0%); Izrael 1 247 → 0 t (−100,0%); Kirgistan 418 → 0 t (−100,0%); Rosja 7 753 → 0 t (−100,0%)
- Nowi partnerzy: Pakistan 4 724 t; Kamerun 1 718 t; Liban 1 171 t; Albania 912 t; Egipt 806 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 1875 · trzej najwięksi 62,2% · partnerów: 28 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Macedonia Północna | 1 919 | 4 930 613 | 35,5 |
| 2 | Wielka Brytania | 870 | 2 016 645 | 16,1 |
| 3 | Szwajcaria | 576 | 1 517 785 | 10,7 |
| 4 | Turcja | 527 | 1 333 459 | 9,7 |
| 5 | Stany Zjednoczone | 480 | 3 523 798 | 8,9 |
| 6 | Izrael | 318 | 707 335 | 5,9 |
| 7 | Serbia | 257 | 1 263 312 | 4,8 |
| 8 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | 119 | 235 252 | 2,2 |
| 9 | Indie | 101 | 308 518 | 1,9 |
| 10 | Brazylia | 99 | 168 253 | 1,8 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Serbia 130 → 257 t (+97,3%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Korea Południowa 421 → 0 t (−100,0%); Pakistan 337 → 0 t (−99,9%); Tajlandia 389 → 4 t (−98,9%); Brazylia 1 219 → 99 t (−91,9%); Indie 744 → 101 t (−86,4%)
- Nowi partnerzy: Macedonia Północna 1 919 t; Wielka Brytania 870 t; Stany Zjednoczone 480 t; Izrael 318 t

- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)”: klasy poprzedzające – –; klasy następne – Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody), Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe, Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne.

- **Klasa**: [Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb)](https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial) (CN 7801 91 00)
- **Klasy następne**: [Pozostałe wyroby z ołowiu (rury, pręty, drut, osłony, anody)](https://ai-waw.com/produkty/pb-articles) (CN 7806 00 10); [Akumulatory kwasowo-ołowiowe rozruchowe](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-starter) (CN 8507 10 20); [Akumulatory kwasowo-ołowiowe trakcyjne, stacjonarne i inne](https://ai-waw.com/produkty/pb-battery-other) (CN 8507 20 20)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Ołów antymonowy nieobrobiony (stopy PbSb) – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `985cd4ad1ecc9f5bc2b5d6b311d95ffd59db21779b4a19576d6bf34860f7fab0`
- BibTeX: https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial.bib · RIS: https://ai-waw.com/produkty/pb-antimonial.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Normy wyrobów: EN 12548 – Ołów i stopy ołowiu – Gąski ze stopów ołowiu na powłoki kabli elektrycznych i na mufy do kabli
- Synonimy PL: ołów antymonowy; ołów twardy
- Synonimy EN: antimonial unwrought lead; hard lead
- Synonimy DE: Blei in Rohform, Antimon als gewichtsmäßig vorherrschendes anderes Element enthaltend; Hartblei
- Cały słownik stopów i norm: https://ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Technologie wytwarzania: [analiza składu wsadu i metalu](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/analiza-wsadu.md); [topienie i odlewanie](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/topienie-odlewanie.md); [atmosfery ochronne, gazy i media](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/atmosfery-media.md); [hutnictwo i rafinacja](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/hutnictwo-rafinacja.md); [recykling i sortowanie złomu](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/recykling-sortowanie.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-antimonial
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-antimonial

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
