Produkty · Ołów · Proszki i pyły · Ołów i stopy ołowiu
Proszki i płatki ołowiane
Proszki i pyły metalu – surowiec dla powłok, farb i chemii, nie półwyrób; rodzina spoza układu półwyrobów.
Proszki i płatki z ołowiu i jego stopów (CN 7804 20 00) – bez granulek ołowiu i cekinów pozycji 8308 oraz bez proszków przygotowanych jako farby. Kod PRODCOM wspólny z płytami, blachami, taśmami i folią.
- Metal
- Ołów
- CN
7804 20 00- PRODCOM
24.43.21.00
Liczby kluczowe klasy, 2025
z danych W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 195 t (755 tys. EUR), a wywóz poza UE – 2 390 t (7,72 mln EUR); saldo masy: +2 196 t (nadwyżka wywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 2 598 t. Główni dostawcy spoza UE: Turcja (60,0%), Wielka Brytania (17,4%) i Indie (16,2%). Główni odbiorcy spoza UE: Indie (53,5%), Albania (39,5%) i Japonia (2,7%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o −76,2%, a wywozu – o +350,9%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.21.00, wspólny z klasami: „Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane”) wyniosła w 2025 r. 81,0 tys. t (200 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 80,0 tys. t.
Stan zbioru: · wersja 2.49 · zweryfikowano u źródła do · Zmiany w zbiorze · Markdown · JSON
Zbiór produktów: 2.2 (4 listopada 2026), rewizja klasy 1 · Jak cytować
Handel UE-27, 2005–2025
Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).
przywóz spoza UE wywóz poza UE 2026* – dane za okres 2026-01/2026-08 (rok niepełny, pusty znacznik, bez linii)
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | przywóz spoza UE | wywóz poza UE | Saldo |
|---|---|---|---|
| 2005 | 500 | 810 | 310 |
| 2006 | 1 027 | 1 107 | 80 |
| 2007 | 1 026 | 905 | −120 |
| 2008 | 626 | 1 368 | 742 |
| 2009 | 378 | 1 169 | 791 |
| 2010 | 546 | 799 | 253 |
| 2011 | 485 | 14 504 | 14 019 |
| 2012 | 412 | 1 174 | 762 |
| 2013 | 12 748 | 550 | −12 199 |
| 2014 | 807 | 435 | −371 |
| 2015 | 819 | 530 | −289 |
| 2016 | 444 | 1 262 | 818 |
| 2017 | 543 | 530 | −13 |
| 2018 | 318 | 587 | 269 |
| 2019 | 400 | 720 | 320 |
| 2020 | 431 | 1 819 | 1 388 |
| 2021 | 382 | 3 645 | 3 263 |
| 2022 | 281 | 3 160 | 2 879 |
| 2023 | 247 | 2 632 | 2 386 |
| 2024 | 201 | 1 793 | 1 593 |
| 2025 | 195 | 2 390 | 2 196 |
| 2026 2026-01/2026-08 | 28 | 838 | 810 |
tony masy wyrobu. Saldo = wywóz − przywóz.
Bilans grupy kodu PRODCOM w UE-27, 2025
Produkcja sprzedana UE-27 (PRODCOM) i przywóz spoza UE tworzą podaż; podaż to zużycie pozorne i wywóz poza UE. Pasy mają szerokość proporcjonalną do ton (jedna skala); handel wewnątrz UE to pętla – przemieszcza wyroby między państwami UE i nie zmienia bilansu UE-27.
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367, Comext DS-045409; opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.21.00 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy. Flaga produkcji R – wartość zaokrąglona przez Eurostat (R).
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Pozycja bilansu | Masa (t) |
|---|---|
| Produkcja sprzedana UE-27 (grupa kodu) | 81 000 (R) |
| Przywóz spoza UE (grupa kodu) | 13 776 |
| Podaż UE-27 (grupa kodu) | 94 776 |
| Wywóz poza UE (grupa kodu) | 14 819 |
| Zużycie pozorne (grupa kodu) | 79 957 |
| Handel wewnątrz UE (klasa) | 2 598 |
Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne
Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.21.00) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się). Kod PRODCOM obejmuje też klasy: Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane .
produkcja sprzedana UE-27 (t) szacunek Eurostatu (E) zużycie pozorne (t) E – szacunek Eurostatu, R – zaokrąglone, C – poufne (bez słupka), „–” – luka
Źródło: Eurostat, PRODCOM DS-059358 i DS-059367 (produkcja sprzedana), Comext DS-045409 (handel do zużycia pozornego); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Zakres kodu PRODCOM 24.43.21.00 (klasy: Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane, Proszki i płatki ołowiane). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | luka | – | – | |
| 2006 | 156 496 | 191 067 634 | 135 256 | |
| 2007 | 161 017 | 284 309 598 | 127 451 | |
| 2008 | 150 171 | E | 257 779 604 | 116 142 |
| 2009 | 119 298 | 193 232 967 | 83 102 | |
| 2010 | 114 199 | 202 484 078 | 83 537 | |
| 2011 | 107 889 | 219 312 234 | 68 591 | |
| 2012 | 82 306 | 163 343 404 | 72 084 | |
| 2013 | 112 530 | 197 561 329 | 116 159 | |
| 2014 | 110 375 | 187 002 625 | 98 358 | |
| 2015 | 108 348 | 180 633 134 | 97 636 | |
| 2016 | 95 250 | 174 455 776 | 78 072 | |
| 2017 | 119 239 | 258 481 408 | 101 526 | |
| 2018 | 103 275 | 226 727 137 | 87 554 | |
| 2019 | 116 857 | 238 969 092 | 105 695 | |
| 2020 | 91 448 | 190 581 416 | 82 118 | |
| 2021 | 100 000 | R | 250 000 000 | 97 754 |
| 2022 | 77 806 | E | 210 000 000 | 73 945 |
| 2023 | 80 000 | R | 240 000 000 | 82 116 |
| 2024 | 75 545 | 210 566 267 | 77 379 | |
| 2025 | 81 000 | R | 200 000 000 | 79 957 |
Państwa UE-27, 2025
Saldo masy państwa (wywóz − przywóz, wszyscy partnerzy, także inne państwa UE) albo udział państwa w wywozie lub przywozie 27 państw UE. Zakłady klasy na mapie – rysunek 8.
nadwyżka wywozu ≥ 1 125 tnadwyżka wywozu 281 t–1 125 tnadwyżka wywozu < 281 tsaldo ≈ 0nadwyżka przywozu < 281 tnadwyżka przywozu 281 t–1 125 tnadwyżka przywozu ≥ 1 125 tpaństwa spoza UE
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Handel państw UE-27 ze wszystkimi partnerami (WORLD); udział – w sumie 27 państw. Progi salda – 10% i 40% największego salda w wartości bezwzględnej. Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) | Wywóz wewnątrz UE według deklaracji partnerów (t) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belgia | 1 659 | 4 472 | +2 813 t | 59,4 | 89,5 | 0 |
| Włochy | 11 | 65 | +53,4 t | 0,4 | 1,3 | 64 |
| Czechy | 0 | 46 | +45,5 t | 0,0 | 0,9 | 1 246 |
| Grecja | 0 | 23 | +23 t | 0,0 | 0,5 | 0 |
| Francja | 115 | 117 | +2,1 t | 4,1 | 2,3 | 189 |
| Rumunia | 0 | 0 | +0,1 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Bułgaria | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Chorwacja | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Cypr | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Dania | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Estonia | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Finlandia | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Węgry | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Łotwa | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Litwa | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Luksemburg | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Malta | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Polska | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 7 |
| Portugalia | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 1 |
| Słowenia | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Szwecja | 0 | 0 | 0 t | 0,0 | 0,0 | 0 |
| Austria | 2 | 0 | −2 t | 0,1 | 0,0 | 4 |
| Irlandia | 15 | 0 | −14,5 t | 0,5 | 0,0 | 0 |
| Słowacja | 16 | 0 | −15,7 t | 0,6 | 0,0 | 0 |
| Niderlandy | 53 | 34 | −18,7 t | 1,9 | 0,7 | 273 |
| Niemcy | 111 | 53 | −57,9 t | 4,0 | 1,1 | 813 |
| Hiszpania | 811 | 186 | −625 t | 29,1 | 3,7 | 0 |
Przepływy wewnątrz UE, 2025
Łuki prowadzą od państwa wysyłki do państwa przeznaczenia (przywóz zgłoszony przez państwo UE według państwa wysyłki); szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
Łuk: wysyłka → przeznaczenie1 000 t200 t20 t
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Przywóz państw UE według państwa wysyłki (partnerzy UE-27); pary posortowane malejąco według masy. Szerokość łuku – proporcjonalna do pierwiastka masy (wzorce w legendzie). Mapa państw opiera się na deklaracjach państwa (jego wywóz i przywóz), mapa przepływów – na deklaracjach przywozu partnerów (państwo wysyłki); różnice to asymetrie statystyki handlu wewnątrz UE (tranzyt, handel trójstronny, poufność). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| Przepływ (wysyłka → przeznaczenie) | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---|
| Czechy → Belgia | 1 246 | 1 650 412 |
| Niemcy → Hiszpania | 810 | 2 020 478 |
| Niderlandy → Belgia | 273 | 698 241 |
| Francja → Belgia | 140 | 141 634 |
Partnerzy spoza UE, 2025
Dziesięciu największych dostawców i odbiorców spoza UE; strzałki od partnera do UE (przywóz) albo z UE do partnera (wywóz), szerokość – proporcjonalna do pierwiastka masy.
- Turcja · 117 t
- Wielka Brytania · 33,9 t
- Indie* · 31,5 t
- Stany Zjednoczone* · 7,8 t
- Szwajcaria · 4,2 t
- Tajwan* · 0,2 t
- Chiny* · 0,1 t
- Macedonia Północna · 0 t
Strzałka od/do punktu UE-27 (umowny środek obszaru UE); liczba – miejsce w rankingu i masa100 t20 t2 t * państwo poza kadrem – punkt umowny na brzegu mapy w kierunku od UE; kierunek strzałki umowny
Źródło: Eurostat, Comext DS-045409 (CN8 klasy, UE-27); opracowanie ai-waw.com – zbiór produktów 2.2. Udziały i koncentracja – w masie handlu spoza UE (z partnerami niepodanymi). Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna), odwzorowanie stożkowe Lamberta.
Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
Dane rysunku (tabela)
| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Turcja | 117 | 314 586 | 60,0 |
| 2 | Wielka Brytania | 34 | 249 641 | 17,4 |
| 3 | Indie | 32 | 98 223 | 16,2 |
| 4 | Stany Zjednoczone | 8 | 61 153 | 4,0 |
| 5 | Szwajcaria | 4 | 26 000 | 2,2 |
| 6 | Tajwan | 0 | 2 177 | 0,1 |
| 7 | Chiny | 0 | 2 925 | 0,1 |
| 8 | Macedonia Północna | 0 | 2 | 0,0 |
Dostawcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 4 191 · trzej najwięksi 93,6% · partnerów: 8 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Turcja | 117 | 60,0 |
| Wielka Brytania | 34 | 17,4 |
| Indie | 32 | 16,2 |
| Stany Zjednoczone | 8 | 4,0 |
| Szwajcaria | 4 | 2,2 |
| Tajwan | 0 | 0,1 |
| Chiny | 0 | 0,1 |
| Macedonia Północna | 0 | 0,0 |
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Stany Zjednoczone 152 → 8 t (−94,9%)
- Wielka Brytania 235 → 34 t (−85,6%)
Nowi partnerzy
- Turcja 117 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Odbiorcy spoza UE, 2025
HHI (masa z ustalonym państwem) 4 443 · trzej najwięksi 95,7% · partnerów: 11 · masa z przypisanym państwem 100,0%
| Państwo | Masa (t) | Udział (%) |
|---|---|---|
| Indie | 1 280 | 53,5 |
| Albania | 945 | 39,5 |
| Japonia | 65 | 2,7 |
| Stany Zjednoczone | 50 | 2,1 |
| Brazylia | 47 | 2,0 |
| Wielka Brytania | 2 | 0,1 |
| Ukraina | 1 | 0,0 |
| Maroko | 1 | 0,0 |
| Szwajcaria | 0 | 0,0 |
| Chiny | 0 | 0,0 |
Najszybciej rosnący, 2020 → 2025
- Indie 1 180 → 1 280 t (+8,5%)
Najszybciej malejący, 2020 → 2025
- Meksyk 288 → 0 t (−100,0%)
Nowi partnerzy
- Albania 945 t
Zmiana dotyczy partnerów z masą w 2020 r. co najmniej 100 t (próg: większa z liczb 100 t i 1% masy spoza UE); HHI – suma kwadratów udziałów (0–10 000).
Łańcuch produktu
Miejsce klasy w łańcuchu przetwarzania: metal nieobrobiony, klasy poprzedzające, klasa, klasy następne i złom. Węzły to klasy słownika (odnośniki); klasa bieżąca – w barwie akcentu.
Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).
Dane rysunku (tabela)
| Nazwa | Ogniwo | CN |
|---|---|---|
| Ołów rafinowany nieobrobiony | Klasy poprzedzające | 7801 10 00 |
| Proszki i płatki ołowiane | Klasa | 7804 20 00 |
| Złom ołowiu | Złom | 7802 |
Rysunek 8. Mapa zakładów
Źródło: rejestr „Podmioty” ai-waw.com (wpisy z dokumentów pierwotnych), stan: 2026-11-04, wersja 2.49. zakłady bez współrzędnych nie są na mapie. Mapa bazowa: Natural Earth (domena publiczna). Położenie części zakładów: © współtwórcy OpenStreetMap (ODbL).
Producenci
Każdy wpis z dokumentu pierwotnego (klasa A/B/C i strona dokumentu), z datą weryfikacji i podmiotem kontrolującym zakład (GLEIF Level 2 albo dokumenty spółek).
- 1
- zakłady produkujące (w tym spoza UE) w tym w UE-27: 1
- 1
- spółki
- 1
- państwa
- 0,0%
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27
Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 1
Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 1 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 1 z 1 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.
| Zakład | Spółka | Grupa | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych Příbram, Czechy porównaj | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. | – | produkuje | – | B Witryna spółki – Divize Produkty: proszki metali na bazie ołowiu, cyny i ich stopów (kovopb.cz) | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. Czechy · UE-27 · GLEIF, wyjątek |
Stopy i normy
Materiały, normy wyrobów i synonimy tej klasy ze słownika stopów i norm.
Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
Synonimy
- EN
- lead powders
- DE
- Pulver und Flitter aus Blei (ausg. Körner [Granalien] aus Blei sowie zugeschnittener Flitter der Pos. 8308) (opis CN (DE))
Powiązania
- Analizy krajowe przepływu ołowiu: Przepływ ołowiu w Polsce
- Kontrola kapitałowa producentów: Kontrola kapitałowa (filtr „Produkt”)
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: Podmioty
- Technologie wytwarzania: analiza składu wsadu i metalu · topienie i odlewanie · atmosfery ochronne, gazy i media · hutnictwo i rafinacja · recykling i sortowanie złomu Obraz rynku dostaw – nie rekomendacja handlowa.
Świeżość danych
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne)
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026) pełny rok 2026 – po publikacji danych za grudzień (luty 2027 r.); dane roczne bywają korygowane w kolejnych publikacjach
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne)
- ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07) · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367
- ostatnie dane: 2025 · pobrano: 2026-11-04 · następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026) pierwsza publikacja danych rocznych w połowie lipca roku następnego; rewizje – w połowie miesięcy (metadane ESMS prom_esms, pkt 8.1)
Jak cytować
ai-waw.com (2026). Proszki i płatki ołowiane – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://ai-waw.com/produkty/pb-powder
- Wydanie zbioru
- 2.2 (4 listopada 2026)
- SHA-256 zbioru
5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376- Rewizja klasy
- 1 (4 listopada 2026)
c5a65528136d6f0c3d98ab4b96ce31e9b7298d25dbe818d2e66038fa9dae0081
Cytat wskazuje wydanie zbioru produktów, datę budowy i skrót SHA-256 treści zbioru oraz rewizję klasy – ta sama liczba w nowym wydaniu może się różnić (rewizje Eurostatu).
Nota metodyczna
- Wpis tylko z dokumentu pierwotnego
- Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- Przypisanie z dokumentu lokalizacji
- Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- „Pełna gama” nie jest wpisem
- Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- Zdolność wyłącznie z dokumentu
- Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- Stan wpisu
- Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- Kontrola kapitałowa
- Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- Handel i produkcja
- Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- Metale osobno
- Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- Odpowiednik w drugim metalu
- Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- Powiązania według metalu
- Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- Zakres zbioru
- Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.
Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).