# Proszki i płatki ołowiane

Proszki i płatki z ołowiu i jego stopów (CN 7804 20 00) – bez granulek ołowiu i cekinów pozycji 8308 oraz bez proszków przygotowanych jako farby. Kod PRODCOM wspólny z płytami, blachami, taśmami i folią.

- Metal: Ołów
- Rodzina: Proszki i pyły · Ołów i stopy ołowiu – https://ai-waw.com/produkty/olow#rodzina-powders
- CN: 7804 20 00
- PRODCOM: 24.43.21.00
- Stan zbioru: 2026-11-04, wersja 2.49
- Strona: https://ai-waw.com/produkty/pb-powder
- JSON: https://ai-waw.com/produkty/pb-powder.json

## Producenci – liczby kluczowe

- zakłady produkujące (w tym spoza UE): 1 (w tym w UE-27: 1)
- spółki: 1
- państwa: 1
- Grupy kapitałowe (spółka bez grupy liczona osobno): 1
- kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0,0% – Kontrola spoza UE – zakłady w UE-27: 0 z 1 zakładów z ustalonym kontrolującym (w UE-27 produkuje 1 z 1 zakładów; zakłady spoza UE są poza wskaźnikiem; logika i obszar „Kontroli kapitałowej”).
- zdolność z dokumentów (dolna granica): Żaden dokument nie podaje zdolności dla tej klasy – suma nie jest liczona.

Liczby obejmują wpisy „produkuje”; planowane i zakończone – osobno. Liczby są dolną granicą: zakład bez dokumentu wskazującego klasę nie jest wpisany.

## Producenci

| Zakład | Spółka | Grupa | Państwo | Stan | Stopy | Źródło | Weryfikacja | Kontrolujący |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Příbram – huta wtórna ołowiu i odzysk metali szlachetnych (Příbram) | [Kovohutě Příbram nástupnická a.s.](https://ai-waw.com/podmioty/kovohute-pribram-nastupnicka-a-s.md) | – | Czechy | produkuje | – | [B] Witryna spółki – Divize Produkty: proszki metali na bazie ołowiu, cyny i ich stopów (kovopb.cz) – https://www.kovopb.cz/divize-produkty/ | 2026-11-04 | Kovohutě Příbram nástupnická a.s. (Czechy) |

- Lista producentów – pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/producenci.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/producenci.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/producenci.metadata.json)

## Liczby kluczowe klasy, 2025

- **Przywóz spoza UE, 2025**: 195 t (755 tys. EUR)
- **Wywóz poza UE, 2025**: 2 390 t (7,72 mln EUR)
- **Przywóz wewnątrz UE, 2025**: 2 598 t (5,43 mln EUR) – przywóz zgłoszony przez państwa UE; wywóz wewnątrz UE: 2 606 t
- **Produkcja UE-27 (PRODCOM), 2025**: 81,0 tys. t (200 mln EUR) – wartość zaokrąglona przez Eurostat (R); kod PRODCOM wspólny dla 2 klas – produkcja całej grupy
- **Zakłady i państwa**: 1 zakł. (państwa: 1) – zakłady produkujące według dokumentów pierwotnych (dolna granica)
- **Ranga klasy wśród klas ołowiu, 2025**: 6. z 6 (według masy wywozu poza UE) – przywóz: 6. z 6; wywóz: 6. z 6; produkcja (grupa kodu PRODCOM): 4. z 5; kod wspólny dla 2 klas

W 2025 r. przywóz spoza UE-27 wyniósł 195 t (755 tys. EUR), a wywóz poza UE – 2 390 t (7,72 mln EUR); saldo masy: +2 196 t (nadwyżka wywozu). Przywóz wewnątrz UE (zgłoszony przez państwa UE) – 2 598 t. Główni dostawcy spoza UE: Turcja (60,0%), Wielka Brytania (17,4%) i Indie (16,2%). Główni odbiorcy spoza UE: Indie (53,5%), Albania (39,5%) i Japonia (2,7%). W latach 2015–2025 masa przywozu zmieniła się o −76,2%, a wywozu – o +350,9%. Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kod 24.43.21.00, wspólny z klasami: „Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane”) wyniosła w 2025 r. 81,0 tys. t (200 mln EUR). Zużycie pozorne UE-27 w zakresie kodu PRODCOM (produkcja sprzedana + przywóz spoza UE − wywóz poza UE; bez produkcji na potrzeby własne): 80,0 tys. t.

## Co trzeba wiedzieć o tych danych

- Klasa obejmuje kod CN 7804 20 00 (CN 2026); kod PRODCOM 24.43.21.00 obejmuje też klasy: „Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane” – produkcja dotyczy całej grupy.
- Kody klasy bez zmian w latach 2005–2025 (tablica poprzedników i następców CN8 Eurostatu) – szereg porównywalny.
- PRODCOM (produkcja sprzedana, 24.43.21.00): ilość UE-27 w latach 2008, 2022 to szacunek Eurostatu (E); ilość UE-27 w latach 2021, 2023, 2025 zaokrąglona przez Eurostat (R; wartość ± podstawa zaokrąglenia, w 2025 r. ± 9 000 t); dane państw z ilością w tonach opisaną jako KG (K; rozpoznanie po wartości jednostkowej, przyjęto tony): FI 2025 – agregat UE-27 tych lat może tę ilość zaniżać (nie do rozstrzygnięcia z danych publicznych); lata bez ilości UE-27: 2005 (poufność, brak kodu lub wartość niewiarygodna – luka, nie zero; szereg bez korelacji zmian listy PRODCOM sprzed 2024 r. – lata przed wprowadzeniem kodu bez liczby); ilość poufna (C) w 2025 r. w 7 państwach (CZ, FR, GR, IE, IT, NL, PL) – wartości poufnych nie uzupełnia się; zużycie pozorne liczone z produkcji sprzedanej – bez produkcji zużytej we własnym zakładzie (np. ołowiu rafinowanego przerabianego na stopy, blachy lub tlenek w zakładzie, który go wytopił), co zaniża wynik.
- Wartość jednostkowa (EUR/t) to iloraz wartości i masy handlu – zależy od asortymentu, zawartości metalu i struktury partnerów; nie jest ceną rynkową.
- Rok 2026 – dane miesięczne: spoza UE styczeń–sierpień, wewnątrz UE styczeń–lipiec (rok niepełny, wstępny).

## Handel UE-27, 2005–2025

Przywóz i wywóz UE-27 – z państwami spoza UE albo wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE i ich wywóz do innych państw UE) – w tonach, euro albo jako wartość jednostkowa; rok bieżący – dane miesięczne (rok niepełny).

| Rok | Przywóz (t) – spoza UE | Wywóz (t) – spoza UE | Przywóz (EUR) | Wywóz (EUR) | Przywóz (t) – wewnątrz UE | Wywóz (t) – wewnątrz UE | Wartość jednostkowa przywozu (EUR/t) | Wartość jednostkowa wywozu (EUR/t) |
|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|---:|
| 2005 | 500 | 810 | 626 366 | 1 571 929 | 1 153 | 469 | 1 253 | 1 940 |
| 2006 | 1 027 | 1 107 | 1 937 203 | 2 374 870 | 1 251 | 432 | 1 886 | 2 145 |
| 2007 | 1 026 | 905 | 2 570 279 | 2 113 080 | 685 | 334 | 2 506 | 2 334 |
| 2008 | 626 | 1 368 | 1 989 471 | 3 853 896 | 1 177 | 229 | 3 179 | 2 817 |
| 2009 | 378 | 1 169 | 745 564 | 2 174 078 | 552 | 81 | 1 971 | 1 860 |
| 2010 | 546 | 799 | 1 318 106 | 2 094 873 | 277 | 120 | 2 415 | 2 623 |
| 2011 | 485 | 14 504 | 1 405 044 | 16 781 436 | 675 | 81 | 2 899 | 1 157 |
| 2012 | 412 | 1 174 | 1 070 870 | 1 450 586 | 792 | 160 | 2 600 | 1 236 |
| 2013 | 12 748 | 550 | 11 096 993 | 1 808 550 | 191 | 3 749 | 870 | 3 291 |
| 2014 | 807 | 435 | 1 670 435 | 1 474 282 | 199 | 200 | 2 070 | 3 386 |
| 2015 | 819 | 530 | 1 665 455 | 1 781 247 | 347 | 949 | 2 035 | 3 360 |
| 2016 | 444 | 1 262 | 1 066 689 | 2 956 740 | 3 633 | 231 | 2 405 | 2 343 |
| 2017 | 543 | 530 | 1 532 049 | 2 022 301 | 715 | 891 | 2 821 | 3 816 |
| 2018 | 318 | 587 | 1 028 566 | 1 999 145 | 888 | 1 071 | 3 238 | 3 406 |
| 2019 | 400 | 720 | 1 089 332 | 2 293 911 | 1 993 | 1 859 | 2 721 | 3 186 |
| 2020 | 431 | 1 819 | 799 127 | 3 164 009 | 4 217 | 1 898 | 1 852 | 1 739 |
| 2021 | 382 | 3 645 | 1 567 816 | 7 004 393 | 5 380 | 2 908 | 4 100 | 1 922 |
| 2022 | 281 | 3 160 | 1 198 335 | 6 472 985 | 4 986 | 1 625 | 4 269 | 2 049 |
| 2023 | 247 | 2 632 | 969 604 | 5 180 647 | 4 026 | 1 302 | 3 933 | 1 968 |
| 2024 | 201 | 1 793 | 1 041 812 | 3 988 951 | 3 180 | 1 531 | 5 196 | 2 224 |
| 2025 | 195 | 2 390 | 754 725 | 7 715 348 | 2 598 | 2 606 | 3 880 | 3 228 |
| 2026 (2026-01/2026-08) | 28 | 838 | 118 648 | 1 808 071 | 1 203 | 188 | 4 222 | 2 158 |

Puste miejsca w szeregach to luki (brak liczby – np. kod CN dzielony z innymi klasami albo dane poufne), nie zera; rysunki przerywają w nich linię.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/handel.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/handel.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/handel.metadata.json)

## Bilans klasy w UE-27, 2025

Bilans UE-27 w 2025: produkcja sprzedana 81,0 tys. t, przywóz spoza UE 13,8 tys. t, wywóz poza UE 14,8 tys. t, zużycie pozorne 80,0 tys. t; handel wewnątrz UE klasy 2 598 t (pętla).

- Produkcja sprzedana UE-27: 81,0 tys. t (wartość zaokrąglona przez Eurostat (R))
- Przywóz spoza UE: 13,8 tys. t
- Wywóz poza UE: 14,8 tys. t
- Zużycie pozorne: 80,0 tys. t
- Handel wewnątrz UE (klasa): 2 598 t

Produkcja, przywóz, wywóz i zużycie pozorne – w zakresie kodu PRODCOM 24.43.21.00 (wszystkie klasy tego kodu i kody CN jego zakresu); handel wewnątrz UE – kody CN klasy.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/bilans.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/bilans.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/bilans.metadata.json)

## Produkcja PRODCOM i zużycie pozorne

Produkcja sprzedana UE-27 według PRODCOM (kody 24.43.21.00) i zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE. Flagi Eurostatu nad słupkami: E – szacunek, R – wartość zaokrąglona; C – wartość poufna (bez słupka, nie uzupełnia się).

| Rok | Produkcja sprzedana (t) | Flaga ilości | Wartość (EUR) | Zużycie pozorne (t) |
|---:|---:|---|---:|---:|
| 2005 | luka |  | – | – |
| 2006 | 156 496 |  | 191 067 634 | 135 256 |
| 2007 | 161 017 |  | 284 309 598 | 127 451 |
| 2008 | 150 171 | E | 257 779 604 | 116 142 |
| 2009 | 119 298 |  | 193 232 967 | 83 102 |
| 2010 | 114 199 |  | 202 484 078 | 83 537 |
| 2011 | 107 889 |  | 219 312 234 | 68 591 |
| 2012 | 82 306 |  | 163 343 404 | 72 084 |
| 2013 | 112 530 |  | 197 561 329 | 116 159 |
| 2014 | 110 375 |  | 187 002 625 | 98 358 |
| 2015 | 108 348 |  | 180 633 134 | 97 636 |
| 2016 | 95 250 |  | 174 455 776 | 78 072 |
| 2017 | 119 239 |  | 258 481 408 | 101 526 |
| 2018 | 103 275 |  | 226 727 137 | 87 554 |
| 2019 | 116 857 |  | 238 969 092 | 105 695 |
| 2020 | 91 448 |  | 190 581 416 | 82 118 |
| 2021 | 100 000 | R | 250 000 000 | 97 754 |
| 2022 | 77 806 | E | 210 000 000 | 73 945 |
| 2023 | 80 000 | R | 240 000 000 | 82 116 |
| 2024 | 75 545 |  | 210 566 267 | 77 379 |
| 2025 | 81 000 | R | 200 000 000 | 79 957 |

Zakres kodu PRODCOM 24.43.21.00 (klasy: Płyty, blachy, taśmy i folia ołowiane, Proszki i płatki ołowiane). Produkcja sprzedana (bez produkcji na potrzeby własne). Lata bez liczb – brak produkcji UE-27 (poufność, brak kodu, wartość niewiarygodna – X) lub kod CN niejednoznaczny.
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/produkcja.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/produkcja.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/produkcja.metadata.json)

## Państwa UE-27, 2025

Saldo masy państw UE-27 w 2025: największa nadwyżka wywozu – Belgia (+2 813 t), największa nadwyżka przywozu – Hiszpania (−625 t).

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Belgia (BE) | 1 659 | 4 472 | 2 813 | 59,4 | 89,5 |
| Włochy (IT) | 11 | 65 | 53 | 0,4 | 1,3 |
| Czechy (CZ) | 0 | 46 | 46 | 0,0 | 0,9 |
| Grecja (GR) | 0 | 23 | 23 | 0,0 | 0,5 |
| Francja (FR) | 115 | 117 | 2 | 4,1 | 2,3 |
| Rumunia (RO) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Bułgaria (BG) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Dania (DK) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Węgry (HU) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Polska (PL) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Słowenia (SI) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Szwecja (SE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Austria (AT) | 2 | 0 | -2 | 0,1 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 15 | 0 | -15 | 0,5 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 16 | 0 | -16 | 0,6 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 53 | 34 | -19 | 1,9 | 0,7 |
| Niemcy (DE) | 111 | 53 | -58 | 4,0 | 1,1 |
| Hiszpania (ES) | 811 | 186 | -625 | 29,1 | 3,7 |

## Państwa UE-27, 2015

Saldo masy państw UE-27 w 2015: największa nadwyżka wywozu – Niemcy (+802 t), największa nadwyżka przywozu – Belgia (−248 t). Wywóz poufny (brak liczby): Niderlandy.

| Państwo | Przywóz (t) | Wywóz (t) | Saldo (t) | Udział w przywozie UE-27 (%) | Udział w wywozie UE-27 (%) |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Niemcy (DE) | 98 | 900 | 802 | 8,4 | 60,8 |
| Francja (FR) | 417 | 474 | 58 | 35,8 | 32,1 |
| Grecja (GR) | 0 | 10 | 10 | 0,0 | 0,7 |
| Polska (PL) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Bułgaria (BG) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Chorwacja (HR) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Cypr (CY) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Dania (DK) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Estonia (EE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Finlandia (FI) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Irlandia (IE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Włochy (IT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Litwa (LT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Luksemburg (LU) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Malta (MT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Portugalia (PT) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Szwecja (SE) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Węgry (HU) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Słowenia (SI) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Rumunia (RO) | 0 | 0 | 0 | 0,0 | 0,0 |
| Czechy (CZ) | 2 | 0 | -2 | 0,2 | 0,0 |
| Łotwa (LV) | 4 | 0 | -4 | 0,3 | 0,0 |
| Słowacja (SK) | 11 | 0 | -11 | 0,9 | 0,0 |
| Hiszpania (ES) | 232 | 88 | -144 | 19,9 | 5,9 |
| Austria (AT) | 154 | 7 | -148 | 13,2 | 0,5 |
| Belgia (BE) | 248 | 0 | -248 | 21,3 | 0,0 |
| Niderlandy (NL) | 0 | – | – | 0,0 | – |
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/panstwa.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/panstwa.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/panstwa.metadata.json)

## Przepływy wewnątrz UE, 2025

Pokazano 4 z 38 przepływów (95,0% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Czechy | Belgia | 1 246 | 1 650 412 |
| Niemcy | Hiszpania | 810 | 2 020 478 |
| Niderlandy | Belgia | 273 | 698 241 |
| Francja | Belgia | 140 | 141 634 |

## Przepływy wewnątrz UE, 2015

Pokazano 7 z 42 przepływów (95,6% masy)

| Z państwa | Do państwa | Masa (t) | Wartość (EUR) |
|---|---|---:|---:|
| Niderlandy | Belgia | 247 | 248 261 |
| Czechy | Francja | 46 | 188 787 |
| Francja | Niemcy | 14 | 73 849 |
| Francja | Słowacja | 8 | 45 767 |
| Hiszpania | Niemcy | 7 | 17 168 |
| Francja | Hiszpania | 6 | 49 189 |
| Czechy | Austria | 5 | 43 783 |
- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/przeplywy-ue.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/przeplywy-ue.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/przeplywy-ue.metadata.json)

## Partnerzy spoza UE, 2025

### Dostawcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 4191 · trzej najwięksi 93,6% · partnerów: 8 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Turcja | 117 | 314 586 | 60,0 |
| 2 | Wielka Brytania | 34 | 249 641 | 17,4 |
| 3 | Indie | 32 | 98 223 | 16,2 |
| 4 | Stany Zjednoczone | 8 | 61 153 | 4,0 |
| 5 | Szwajcaria | 4 | 26 000 | 2,2 |
| 6 | Tajwan | 0 | 2 177 | 0,1 |
| 7 | Chiny | 0 | 2 925 | 0,1 |
| 8 | Macedonia Północna | 0 | 2 | 0,0 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: –
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Stany Zjednoczone 152 → 8 t (−94,9%); Wielka Brytania 235 → 34 t (−85,6%)
- Nowi partnerzy: Turcja 117 t

### Odbiorcy spoza UE

HHI (masa z ustalonym państwem) 4443 · trzej najwięksi 95,7% · partnerów: 11 · masa z przypisanym państwem 100,0%

| # | Państwo | Masa (t) | Wartość (EUR) | Udział (%) |
|---:|---|---:|---:|---:|
| 1 | Indie | 1 280 | 1 692 401 | 53,5 |
| 2 | Albania | 945 | 5 044 240 | 39,5 |
| 3 | Japonia | 65 | 253 978 | 2,7 |
| 4 | Stany Zjednoczone | 50 | 551 930 | 2,1 |
| 5 | Brazylia | 47 | 108 758 | 2,0 |
| 6 | Wielka Brytania | 2 | 37 938 | 0,1 |
| 7 | Ukraina | 1 | 6 181 | 0,0 |
| 8 | Maroko | 1 | 3 892 | 0,0 |
| 9 | Szwajcaria | 0 | 12 762 | 0,0 |
| 10 | Chiny | 0 | 3 028 | 0,0 |

- Najszybciej rosnący, 2020 → 2025: Indie 1 180 → 1 280 t (+8,5%)
- Najszybciej malejący, 2020 → 2025: Meksyk 288 → 0 t (−100,0%)
- Nowi partnerzy: Albania 945 t

- Pliki danych: [CSV](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/partnerzy.csv) · [JSON](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/partnerzy.json) · [Metadane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder/dane/partnerzy.metadata.json)

## Łańcuch produktu

Łańcuch klasy „Proszki i płatki ołowiane”: klasy poprzedzające – Ołów rafinowany nieobrobiony; klasy następne – –.

- **Klasy poprzedzające**: [Ołów rafinowany nieobrobiony](https://ai-waw.com/produkty/pb-refined) (CN 7801 10 00)
- **Klasa**: [Proszki i płatki ołowiane](https://ai-waw.com/produkty/pb-powder) (CN 7804 20 00)
- **Złom**: Złom ołowiu (CN 7802)

Schemat porządkuje klasy słownika w kolejności przetwarzania (reguły rodzin w kodzie portalu: ten sam materiał, wyrób pochodny po niepochodnym; ogniwa wskazane wprost – np. puszki z taśmy puszkowej, odlewy ciśnieniowe ze stopów odlewniczych, stal powlekana ze stopów do cynkowania, blachy i tlenki ołowiu z ołowiu rafinowanego, akumulatory kwasowo-ołowiowe ze stopów ołowiu i tlenku ołowiu); strzałka nie oznacza dostaw między konkretnymi zakładami. Wsad i złom – pozycje CN metalu, nie klasy słownika (ołów – tylko złom: ołów nieobrobiony to klasy słownika).

## Świeżość danych

- Eurostat, Comext DS-045409 (dane roczne) – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-02 (okres 2026)
- Eurostat, Comext DS-045409 (dane miesięczne) – ostatnie dane: 2026-08 (wewnątrz UE: 2026-07); pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2026-11-13 (okres 2026-09)
- Eurostat, PRODCOM DS-059358, DS-059367 – ostatnie dane: 2025; pobrano: 2026-11-04; następna aktualizacja: 2027-07 (okres 2026)

## Jak cytować

> ai-waw.com (2026). Proszki i płatki ołowiane – profil produktu: handel UE-27, produkcja PRODCOM i producenci. Zbiór produktów 2.2 (2026-11-04), rewizja klasy 1, SHA-256 5e3843e68b64…; https://ai-waw.com/produkty/pb-powder

- Wydanie zbioru: 2.2 (2026-11-04)
- SHA-256 zbioru: `5e3843e68b648d953493cc5197b2fc55d797056c8187aa9e1cc561e6c9656376`
- Rewizja klasy: 1 (2026-11-04), SHA-256 `c5a65528136d6f0c3d98ab4b96ce31e9b7298d25dbe818d2e66038fa9dae0081`
- BibTeX: https://ai-waw.com/produkty/pb-powder.bib · RIS: https://ai-waw.com/produkty/pb-powder.ris

## Stopy i normy

- Słownik nie ma jeszcze materiałów tej klasy z udokumentowaną podstawą powiązania.
- Synonimy EN: lead powders
- Synonimy DE: Pulver und Flitter aus Blei (ausg. Körner [Granalien] aus Blei sowie zugeschnittener Flitter der Pos. 8308)
- Cały słownik stopów i norm: https://ai-waw.com/produkty/slownik.md

## Powiązania

- Analizy krajowe przepływu ołowiu: [Przepływ ołowiu w Polsce](https://ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-olowiu-polska.md)
- Technologie wytwarzania: [analiza składu wsadu i metalu](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/analiza-wsadu.md); [topienie i odlewanie](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/topienie-odlewanie.md); [atmosfery ochronne, gazy i media](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/atmosfery-media.md); [hutnictwo i rafinacja](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/hutnictwo-rafinacja.md); [recykling i sortowanie złomu](https://ai-waw.com/podmioty/technologie/recykling-sortowanie.md)
- Kontrola kapitałowa producentów: https://ai-waw.com/podmioty/kontrola.md?produkt=pb-powder
- Lista i mapa Podmiotów z filtrem tej klasy: https://ai-waw.com/podmioty?produkt=pb-powder

## Nota metodyczna

- **Wpis tylko z dokumentu pierwotnego** – Klasa trafia do zakładu wyłącznie wtedy, gdy wskazuje ją dokument pierwotny – karta katalogowa, raport roczny, rejestr albo strona spółki z opisem wyrobu – ze stroną dokumentu i klasą wiarygodności (A, B albo C). Prasa i katalogi firm bez dokumentu spółki nie są podstawą wpisu.
- **Przypisanie z dokumentu lokalizacji** – Gdy dokument spółki opisuje wyrób, a zakład wskazuje dopiero strona lokalizacji, przypisanie wyrobu do zakładu jest wnioskiem – źródło ma wtedy klasę C i wpis czeka na potwierdzenie dokumentem zakładu.
- **„Pełna gama” nie jest wpisem** – Ogólne zapewnienie („pełna gama wyrobów z miedzi”) bez wskazania klasy, wymiarów albo stopów nie tworzy wpisu. Zakład bez wpisu może wytwarzać klasę – rejestr tego nie wie.
- **Zdolność wyłącznie z dokumentu** – Zdolność klasy (kt) – tylko gdy podaje ją dokument; bez szacunków i bez podziału zdolności całego zakładu na klasy. Suma obejmuje wyłącznie zakłady z podaną zdolnością i jest dolną granicą – zawsze z liczbą zakładów, których dotyczy.
- **Stan wpisu** – Produkuje, planowana produkcja (inwestycja ogłoszona w dokumencie), produkcja zakończona. Zakład zamknięty – produkcja zakończona. Liczby kluczowe – tylko „produkuje”.
- **Kontrola kapitałowa** – Podmiot kontrolujący zakład i jego państwo – jak w „Kontroli kapitałowej” (GLEIF Level 2, wyjątki GLEIF, grupy z dokumentów spółek). Udział spoza UE jest liczony wyłącznie wśród producentów położonych w UE-27 z ustalonym kontrolującym (jak domyślny obszar „Kontroli kapitałowej”); zakład spoza UE – np. w Turcji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii albo Serbii – jest poza wskaźnikiem, choć liczy się do zakładów i państw.
- **Handel i produkcja** – Eurostat Comext: UE-27 z państwami spoza UE i wewnątrz UE (przywóz zgłoszony przez państwa UE), kody CN klasy (suma pozycji), tony i euro, 2005–2025 i rok bieżący niepełny (pusty znacznik, bez linii); produkcja sprzedana – PRODCOM (kod może obejmować kilka klas); zużycie pozorne = produkcja + przywóz spoza UE − wywóz poza UE w zakresie kodu PRODCOM. Pozycja CN może obejmować wyroby innych klas (np. pręty i kształtowniki w jednej pozycji) – handel opisuje pozycje CN, nie zakłady rejestru.
- **Metale osobno** – Klasy należą do jednego metalu (aluminium, cynk, miedź, ołów). Każdy metal ma własną stronę; metale mają wspólny układ rodzin – pięć rodzin półwyrobów (walcówka i drut; pręty i kształtowniki; blachy, taśmy i płyty; folia; rury), rodziny spoza półwyrobów (stopy nieobrobione – wsad, proszki i pyły, związki chemiczne, anody i inne wyroby – dziś tylko cynk i ołów; metal nieobrobiony – ołów rafinowany) i wyroby pochodne; w rodzinie – podział według materiału. Rodzina bez klas metalu ma w tabeli porównawczej „–” z opisem. Liczby nagłówka i sumy handlu podaje się osobno dla każdego metalu – tony różnych metali nigdy nie są sumowane. Wyroby pochodne (np. drut nawojowy, konstrukcje, puszki, linki, stal powlekana cynkiem, odlewy ciśnieniowe) są oznaczone i nie są półwyrobami; tony stali powlekanej to masa wyrobu, nie cynku, a tony akumulatorów kwasowo-ołowiowych – masa akumulatorów, nie ołowiu. Klasa poza sumą handlu metalu (stal powlekana, tlenek cynku, odlewy bez kodu CN, tlenki ołowiu, akumulatory) ma notę z powodem.
- **Odpowiednik w drugim metalu** – Para substytucyjna miedź ↔ aluminium (np. drut, rury w kręgach, taśmy, linki) pochodzi z pola słownika albo z mapy par portalu. Porównanie pokazuje liczby obu klas obok siebie, bez sumy, a zdanie o zastosowaniu nie zawiera liczb; para nie oznacza zamienności w każdym zastosowaniu.
- **Powiązania według metalu** – Klasy miedzi mają formę w prognozie R02 i analizę przepływu miedzi w UE; klasy aluminium – analizę przepływu aluminium w UE i analizy krajowe; klasy cynku – analizę przepływu cynku w UE i analizę krajową dla Polski; klasy ołowiu – analizę krajową dla Polski (prognozy R01 i R02 dotyczą tylko miedzi). Odnośnik do analizy wskazany przy klasie ma pierwszeństwo.
- **Zakres zbioru** – Zbiór obejmuje półwyroby z miedzi i aluminium oraz ich stopów, a także wyroby z cynku (blachy tytan-cynk, stopy nieobrobione, proszki i pyły, anody, wyroby pochodne) i z ołowiu (ołów rafinowany, stopy nieobrobione, blachy, proszki, pozostałe wyroby, tlenki ołowiu i akumulatory kwasowo-ołowiowe) w zakładach rejestru „Podmioty”. Liczby zakładów, państw i grup oraz suma zdolności są dolną granicą rynku – rosną wraz z kolejnymi dokumentami.

Strony i Markdown są otwarte do eksploracji tekstów i danych z podaniem źródła; dane JSON – jak pozostałe dane JSON rejestru – są zastrzeżone jako zestawienie bazy danych. Dane handlu: Eurostat (ponowne wykorzystanie z podaniem źródła).
