# Constellium

Grupa: Constellium SE  
Ścieżka własności: Constellium (spółka, LEI 724500KRJEMC79KAAU28) → [Constellium SE](https://ai-waw.com/podmioty/grupy/constellium-se.md) (grupa kapitałowa)  
Państwo siedziby: Francja  
Stan zbioru: 2026-10-18, wersja 2.20  
Strona: https://ai-waw.com/podmioty/constellium

## Zakłady

### Neuf-Brisach – centrum recyklingu aluminium przy walcowni (Neuf-Brisach, Francja)

- Ogniwo: przetop złomu metali nieżelaznych
- Status: czynny
- Metale: aluminium
- Zdolność: 130 kt/rok
- Współrzędne: 48.0177, 7.5283 (© współtwórcy OpenStreetMap, ODbL 1.0)
- Źródło [C]: Light Metal Age – otwarcie centrum recyklingu w Neuf-Brisach – https://www.lightmetalage.com/news/industry-news/recycling-remelt/constellium-celebrates-the-grand-opening-of-its-neuf-brisach-recycling-center/
- Źródło [B]: Witryna spółki (constellium.com) – https://www.constellium.com/locations/neuf-brisach
- Źródło [B]: Aluminium Stewardship Initiative, karta członka „Constellium” – Performance Standard V3, certyfikat nr 38 Rev. 2, 28.07.2024–27.07.2027 (dane ASI, licencja CC BY 4.0) – https://aluminium-stewardship.org/about-asi/members/Constellium
- Źródło [B]: Constellium – otwarcie centrum recyklingu w Neuf-Brisach (+130 tys. t/rok zdolności recyklingu, inwestycja 130 mln EUR) – https://www.constellium.com/news/the-grand-opening-of-its-new-recycling-center-in-neuf-brisach
- Źródło [A]: Constellium SE, Form 10-K za rok zakończony 31.12.2024 (pierwszy raport roczny na formularzu 10-K; wcześniej 20-F), US GAAP, zbadany, dokument HTML (iXBRL) bez paginacji PDF – podano numery stron drukowanych w stopce dokumentu: s. druk. 1 (25 zakładów, 3 centra B+R), s. druk. 2 (segmenty; P&ARP także foilstock), s. druk. 7 (C-TEC Voreppe), s. druk. 8 (zatrudnienie ok. 12 000, w tym ok. 35% we Francji), s. druk. 23–24 (Item 2 Properties: opisy Neuf-Brisach i Issoire; +130 kt zdolności recyklingu w Neuf-Brisach w 2024 r.), s. druk. 25 (lista zakładów wg segmentów i krajów), s. druk. 37 (wysyłki segmentów w kt), s. druk. 38 (komentarz do wysyłek), s. druk. 67 (Nota 2 – przychody wg kraju przeznaczenia), s. druk. 68 (Nota 3 – segmenty, liczba zakładów i pracowników), s. druk. 71 (Nota 4 – rzeczowe aktywa trwałe wg kraju; Nota 5 – sprzedaż Constellium Ussel S.A.S.), s. druk. 84 (French Inventory Facility Constellium Issoire i Neuf-Brisach; obligacje powiązane z celami Scope 1+2 i wsadu z recyklingu), s. druk. 100 (Nota 23 – przejęcie 51% Railtech Alu-Singen, Francja; zbycie Constellium Ussel S.A.S. 2.02.2023) – https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1563411/000156341125000005/cstm-20241231.htm
- Źródło [B]: Constellium, 2024 Sustainability Report (zawiera DPEF – oświadczenie niefinansowe weryfikowane przez PwC z ograniczoną pewnością, ISAE 3000; nie jest sprawozdaniem zbadanym), s. PDF 37 (tabela zdolności recyklingu 2024 wg zakładów: Neuf-Brisach 290k t/rok, Issoire 30k t/rok; wsad z recyklingu grupy 42%, w tym 16% złom poużytkowy), s. PDF 38 (nowe centrum recyklingu w Neuf-Brisach, 130 mln EUR, wrzesień 2024, +do 75% / ponad 130 000 t), s. PDF 64 (energia grupy, TJ), s. PDF 65 (Scope 1 i 2 grupy, kt CO2e), s. PDF 67 (GRI 301-2), s. PDF 79 (indeks GRI 301-2), s. PDF 89–93 (raport weryfikacyjny PwC; Issoire wśród zakładów badanych) – https://res.cloudinary.com/constellium/image/upload/v1743515313/PDF%20documents/Brochures%20and%20Reports/Business%20and%20Sustainability%20Reports/2025%20-%20Sustainability%20Report%202024/EN_2024_Sustainability_Report_xgvy6v.pdf
- Źródło [A]: EEA – Industrial Reporting under the Industrial Emissions Directive 2010/75/EU and European Pollutant Release and Transfer Register Regulation (EC) No 166/2006 (discodata, [IED].[latest].[ProductionFacility] i [ProductionInstallation]) – https://www.eea.europa.eu/en/datahub/datahubitem-view/9405f714-8015-4b5b-a63c-280b82861b3d
- Źródło [B]: GLEIF – Global LEI Index, API lei-records (filtr nazwy prawnej i kraju FR) – https://api.gleif.org/api/v1/lei-records
- Uwaga: Przetapia złom aluminiowy z motoryzacji i opakowań na wlewki walcownicze.
- Zweryfikowano u źródła: 2026-10-08

### Steg (Steg, Szwajcaria)

- Ogniwo: odlewnia wlewków
- Status: czynny
- Metale: aluminium
- Współrzędne: 46.3348, 7.7681 (© współtwórcy OpenStreetMap, ODbL 1.0)
- Źródło [B]: Aluminium Stewardship Initiative, karta członka „Constellium” – Performance Standard V3, certyfikat nr 38 Rev. 2, 28.07.2024–27.07.2027 (dane ASI, licencja CC BY 4.0) – https://aluminium-stewardship.org/about-asi/members/Constellium
- Źródło [B]: Witryna spółki (constellium.com) – https://www.constellium.com
- Źródło [B]: Constellium – strona zakładów Valais (Chippis: wlewki okrągłe; Steg: wlewki płaskie; Sierre: prasownia i blachy grube) – https://www.constellium.com/locations/le-valais
- Zweryfikowano u źródła: 2026-10-08

### odlewnia klasyczna i odlewnia Airware (Issoire, Francja)

- Ogniwo: walcownia blach, taśm i płyt
- Status: czynny
- Metale: aluminium
- Współrzędne: 45.544, 3.249
- Źródło [B]: Witryna spółki (constellium.com) – https://www.constellium.com/locations/issoire
- Źródło [B]: Aluminium Stewardship Initiative, karta członka „Constellium” – Performance Standard V3, certyfikat nr 38 Rev. 2, 28.07.2024–27.07.2027 (dane ASI, licencja CC BY 4.0) – https://aluminium-stewardship.org/about-asi/members/Constellium
- Źródło [A]: Constellium SE, Form 10-K za rok zakończony 31.12.2024 (pierwszy raport roczny na formularzu 10-K; wcześniej 20-F), US GAAP, zbadany, dokument HTML (iXBRL) bez paginacji PDF – podano numery stron drukowanych w stopce dokumentu: s. druk. 1 (25 zakładów, 3 centra B+R), s. druk. 2 (segmenty; P&ARP także foilstock), s. druk. 7 (C-TEC Voreppe), s. druk. 8 (zatrudnienie ok. 12 000, w tym ok. 35% we Francji), s. druk. 23–24 (Item 2 Properties: opisy Neuf-Brisach i Issoire; +130 kt zdolności recyklingu w Neuf-Brisach w 2024 r.), s. druk. 25 (lista zakładów wg segmentów i krajów), s. druk. 37 (wysyłki segmentów w kt), s. druk. 38 (komentarz do wysyłek), s. druk. 67 (Nota 2 – przychody wg kraju przeznaczenia), s. druk. 68 (Nota 3 – segmenty, liczba zakładów i pracowników), s. druk. 71 (Nota 4 – rzeczowe aktywa trwałe wg kraju; Nota 5 – sprzedaż Constellium Ussel S.A.S.), s. druk. 84 (French Inventory Facility Constellium Issoire i Neuf-Brisach; obligacje powiązane z celami Scope 1+2 i wsadu z recyklingu), s. druk. 100 (Nota 23 – przejęcie 51% Railtech Alu-Singen, Francja; zbycie Constellium Ussel S.A.S. 2.02.2023) – https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1563411/000156341125000005/cstm-20241231.htm
- Źródło [B]: Constellium, 2024 Sustainability Report (zawiera DPEF – oświadczenie niefinansowe weryfikowane przez PwC z ograniczoną pewnością, ISAE 3000; nie jest sprawozdaniem zbadanym), s. PDF 37 (tabela zdolności recyklingu 2024 wg zakładów: Neuf-Brisach 290k t/rok, Issoire 30k t/rok; wsad z recyklingu grupy 42%, w tym 16% złom poużytkowy), s. PDF 38 (nowe centrum recyklingu w Neuf-Brisach, 130 mln EUR, wrzesień 2024, +do 75% / ponad 130 000 t), s. PDF 64 (energia grupy, TJ), s. PDF 65 (Scope 1 i 2 grupy, kt CO2e), s. PDF 67 (GRI 301-2), s. PDF 79 (indeks GRI 301-2), s. PDF 89–93 (raport weryfikacyjny PwC; Issoire wśród zakładów badanych) – https://res.cloudinary.com/constellium/image/upload/v1743515313/PDF%20documents/Brochures%20and%20Reports/Business%20and%20Sustainability%20Reports/2025%20-%20Sustainability%20Report%202024/EN_2024_Sustainability_Report_xgvy6v.pdf
- Źródło [A]: EEA – Industrial Reporting under the Industrial Emissions Directive 2010/75/EU and European Pollutant Release and Transfer Register Regulation (EC) No 166/2006 (discodata, [IED].[latest].[ProductionFacility] i [ProductionInstallation]) – https://www.eea.europa.eu/en/datahub/datahubitem-view/9405f714-8015-4b5b-a63c-280b82861b3d
- Źródło [B]: GLEIF – Global LEI Index, API lei-records (filtr nazwy prawnej i kraju FR) – https://api.gleif.org/api/v1/lei-records
- Uwaga: Issoire zatrudnia ok. 1 600 osób i jest jedną z dwóch największych na świecie walcowni płyt lotniczych; zakład dzieli się na cztery jednostki: odlewnię klasyczną, odlewnię Airware, płytownię i blachownię. Spółka wskazuje Issoire jako zakład o istotnych zdolnościach recyklingu złomu – w tym trudnego złomu lotniczego wracającego od odbiorców – obok Neuf-Brisach, Děčína i Valais. Certyfikat ASI Performance Standard obejmujący Issoire wymienia przetop i rafinację aluminium oraz odlewnie. Wielkość przerobu złomu w Issoire nie jest ogłaszana. W planie nakładów na 2026 r. Constellium przewidział 100 mln USD na projekty lotnicze, recyklingowe i odlewnicze w Issoire, Muscle Shoals i Ravenswood; spółka wdraża też niskoemisyjne piece SmartMelt zdolne pracować na różnych paliwach, w tym wodorze. Issoire to według spółki jedna z dwóch największych na świecie walcowni płyt lotniczych, z możliwością wytwarzania pokryć skrzydeł oraz pierwszą na skalę przemysłową odlewnią dedykowaną stopom Airware. Zakład zatrudnia około 1 600 osób i składa się z czterech jednostek: klasycznej odlewni, odlewni Airware, wydziału płyt i wydziału blach. Obsługuje segmenty lotnictwa i obronności, pojazdów użytkowych i rekreacyjnych, przemysłu morskiego oraz przemysłu ogólnego. Issoire jest głównym francuskim ośrodkiem wyrobów lotniczych grupy, łączącym walcowanie płyt grubych z wyciskaniem kształtowników ze stopów trudnoodkształcalnych. Wyroby trafiają do konstrukcji skrzydeł i kadłubów samolotów oraz do przemysłu obronnego. Odbudowa produkcji lotniczej po 2022 roku wyraźnie zwiększyła obłożenie zakładu. Grupa nie publikuje zdolności w rozbiciu na wyroby płaskie i wyciskane.
- Zweryfikowano u źródła: 2026-10-08

### Dahenfeld – konstrukcje samochodowe (Neckarsulm (Dahenfeld), Niemcy)

- Ogniwo: motoryzacja
- Status: czynny
- Metale: aluminium
- Współrzędne: 49.2098, 9.3012 (© współtwórcy OpenStreetMap, ODbL 1.0)
- Źródło [B]: Aluminium Stewardship Initiative, karta członka „Constellium” – Performance Standard V3, certyfikat nr 38 Rev. 2, 28.07.2024–27.07.2027 (dane ASI, licencja CC BY 4.0) – https://aluminium-stewardship.org/about-asi/members/Constellium
- Źródło [B]: Witryna spółki (constellium.com) – https://www.constellium.com
- Źródło [B]: Constellium – strona zakładu Dahenfeld (Industriestrasse 13-15, Neckarsulm; konstrukcje samochodowe) – https://www.constellium.com/locations/dahenfeld-neckarsulm
- Uwaga: Produkcja aluminiowych konstrukcji samochodowych.
- Zweryfikowano u źródła: 2026-10-08

## Analizy przepływów metali

- [Przepływ aluminium we Francji](https://ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-aluminium-francja.md)
- [Przepływ aluminium w Niemczech](https://ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-aluminium-niemcy.md)
- [Przepływ aluminium w UE-27](https://ai-waw.com/przeplyw-metali/przeplyw-aluminium-ue.md)
